Islamist gripen för hot i Norge

Uppdaterad 2010-02-17 18:12. Publicerad 2010-02-17 17:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En norsk islamist som den senaste tiden kommit med omstridda uttalanden om Norge och islam greps på onsdagen av polis misstänkt för hot mot två journalister som arbetar för tidningen Dagbladet.

Mannen blev känd i förra veckan, sedan han under en demonstration mot att Dagbladet publicerat en teckning av profeten Muhammed som en gris sagt att det kanske borde ske ett terrordåd i Norge ”för att norrmännen ska begripa att de måste respektera muslimers känslor och traditioner”.

I måndags förklarade han i en tidningsintervju att han stöder den islamistiska terrorgruppen al-Shabab i Somalia, som stenat homosexuella, eftersom dessa förtjänar att dö.

I tisdags fick han besök av två Dagbladet-journalister som ville intervjua honom. Enligt den polisanmälan som Dagbladets chefredaktör senare lämnade in hotade mannen med att han själv eller bekanta till honom skulle ”skjuta” journalisterna.

När polisanmälan blev känd anmälde mannen sig själv till polisen och han greps misstänkt för grovt olaga hot. Även Landsforeningen for lesbiske og homofile (LLH) har polisanmält mannen.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AFP Förutom de 19 omkomna så ska 17 personer ha skadats i branden.

13 barn döda i stor brand i köpcenter

Även fyra lärare och två brandmän omkom. Branden ska ha startat inne på lekavdelningen i köpcentret i Qatars huvudstad Doha. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån Emir Bajrami på racerbanan.

Bilar och golf på vilodag

Inför EM. Zlatan Ibrahimovic och hans lagkamrater kopplade på måndagen av med bilkörning eller golfspel.

Webb-tv: Se lyxhotellet där landslaget bor under EM.

Foto: AFP

Allt pekar på att fler är inblandade

Vaticanleaks skakar lilla påvestaten. Utredningen pekar på att påvens kammartjänare Paolo Gabriele knappast har agerat ensam. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan