Reykjavik .
Det är valtider på Island. I Reykjavik, Akureyri och andra städer pågår nomineringsmötena för fullt. Den här veckan går i vänsterns tecken.
I helgen höll Gröna vänstern sin kongress, på fredagen var det dags för Samfylkingin, de isländska socialdemokraterna. Partierna leder den sittande expeditionsministären — den 25 april blir det nyval. Men också det konservativa Självständighetspartiet har hållit kongress denna vecka.
I en konkursdrabbad designbutiks lokaler på Reykjaviks affärsgata Laugavegur höll Samfylkingin nyligen nomineringsmöte. Den nya kandidaten Sigridur Ingibjörg Ingadottir — känd för att hon avgick ur centralbankens styrelse i protest mot dess agerande under finanskrisen — presenterades med ett två meter högt porträtt i skyltfönstret.
- Det här blir jätteroligt, jag är glad över stödet, säger hon och berättar att hon bodde i Stockholm 1996—2002.
Åldrade partiveteraner lyssnar på dragspelsmusik längre in i lokalen. Det yngre S-gardet minglar runt baren i skylten.
"Alla" är där, bland dem S-ledaren Ingibjörg Solrun Gisladottir, som kramar om partikollegan. Bara en vecka senare tillkännager S-ledaren att hon lämnar politiken helt. En hjärntumör har tills vidare satt stopp för den politiska karriären.
Isländska politiker har inte stått högt i kurs de senaste halvåret. Kanske hoppades Ingibjörg Solrun på revansch för den tid hon satt som utrikesminister i den gamla koalitionsregeringen, bestående av Socialdemokraterna och Självständighetspartiet. Den föll i slutet av januari efter att nästan bokstavligen ha kastats ut av arga islänningar som med buller och bång demonstrerade utanför det lilla isländska parlamentet, alltinget. Men busahaldabyltingin (kastrullupproret) har mojnat.
Ingen demonstrerar mot någon som ser ut som en rättskaffens moster. Statsminister Johanna Sigurdardotter, 66, har 30 år i politiken, skinn på näsan och flera ministerposter på meritlistan. Nu har partikollegerna dessutom tjatat sig till att hon ska efterträda Ingibjörg Solrun, något som ska befästas under helgens partikongress.
Många, både inom och utom partiet, vill se henne som statsminister även efter valet. Man pekar på att hon inte har några band till de rika familjerna som med pengar eller politiskt makt — oftast båda — styrt Island de senaste 40 åren.
- Hon är Islands mest populära politiker och rätt person för de svåra uppgifter vi har framför oss, säger Sigridur Ingibjörg Ingadottir innan hon ursäktar sig, kliver upp på en stol och håller sitt nomineringstal under applåder och jubel.
Om valet hölls i dag skulle regeringen få fortsätta enligt samstämmiga opinionsmätningar.
Om det sen räcker för att leda Island ur krisen återstår att se.