Island i kris

Islänningarna: Vi betalar inte!

Uppdaterad 2010-03-07 06:10. Publicerad 2010-03-07 06:00

Foto: Brynjar Gauti / AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nej! Vi betalar inte. Ett enat isländskt folk vägrar att ge ut miljarder till de brittiska och nederländska statskassorna.

När hälften av rösterna i lördagens folkomröstning räknats hade motståndarna till parlamentets Icesave-lag fått 93,6 procent. Bara 1,5 procent stödde lagen som innebär att landet ska ut med 3,9 miljarder euro i kompensation för det Nederländerna och Storbritannien betalat till 340.000 drabbade kunder i Icesave, den isländska internetbank som kollapsade i oktober 2008.

En timme innan vallokalerna stängde hade 54,5 procent av Islands 230 000 röstberättigade gått till valurnorna.

– Det här kommer inte som en överraskning, sade premiärminister Johanna Sigurdardottir, natten till söndagen. Själv ansåg hon att omröstningen var meningslös och deltog inte.

Men president Olafur Ragnar Grimsson, vars vägran att skriva under lagen när den röstats igenom i parlamentet ledde fram till omröstningen, sade att det varit viktigt att genomföra den.

– Jag anser att resultatet av den här omröstningen kan ses som ett starkt uttryck för den allmänna vilja, sade han.

Sigurdadottir deklarerade att regeringen sitter kvar och nu ska arbeta på att få en överenskommelse med britterna och holländarna.

Låneutbetalningar från bland andra Sverige och IMF hänger i luften i väntan på klarhet. Islands samtal med EU om att gå med i unionen och gå över till euro lär inte heller rulla på obehindrat så länge britter och nederländare inte är nöjda.

I ett uttalande sent på lördagen från det holländska finansdepartementet poängterades att resultatet av folkomröstningen var en intern angelägenhet för Island och att Nederländernas och Storbritanniens finansministrar var redo att återuppta samtalen med islänningarna.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AFP Förutom de 19 omkomna så ska 17 personer ha skadats i branden.

13 barn döda i stor brand i köpcenter

Även fyra lärare och två brandmän omkom. Branden ska ha startat inne på lekavdelningen i köpcentret i Qatars huvudstad Doha. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån Emir Bajrami på racerbanan.

Bilar och golf på vilodag

Inför EM. Zlatan Ibrahimovic och hans lagkamrater kopplade på måndagen av med bilkörning eller golfspel.

Webb-tv: Se lyxhotellet där landslaget bor under EM.

Foto: AFP

Allt pekar på att fler är inblandade

Vaticanleaks skakar lilla påvestaten. Utredningen pekar på att påvens kammartjänare Paolo Gabriele knappast har agerat ensam. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan