Gazakonvojen

”Israel kan redan tidigt ha beslutat om anfall”

Uppdaterad 2010-06-01 01:05. Publicerad 2010-05-31 10:37

Foto: Ariel Schalit / AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Israel har känt sig tvunget att statuera exempel för att upprätthålla sin Gazablockad. Men våldet vid konvojen är ett svårt bakslag. Det menar DN:s korrespondent Nathan Shachar. Visar det sig att misstag har begåtts och militären varit brutal kan blåsten bli hård kring Israel, tror han.

Var militärinsatsen mot Gazakonvojen en felbedömning från Israels sida?

– Israel har hamnat i läget att de antingen släpper Gazablockaden eller måste statuera exempel. Men exemplet skulle vara att visa att det är omöjligt att komma in, inte att döda de här aktivisterna. Det här är ett svårt bakslag för israelerna. De har ändå tidigare försökt vara medgörliga och sagt att en del av förnödenheterna skulle tas in i Gaza via Israel.

– Man kan inte utesluta att Israel för flera dagar sedan beslutade att fartygen skulle anfallas om de inte vände om. Det här har nämligen blivit ansträngande för Israel diplomatiskt. Vissa hjälpfartyg har tidigare fått gå in, medan andra har fått vända om, men det här var större fartyg än hittills. Jag talade med en pensionerad israelisk marinofficer som sade att
om avsikten var att hindra fartygen att nå Gaza kunde man mycket enkelt ha skjutit sönder
deras propellrar.

Vilka konsekvenser kan det här få för Israel?

– Det är fortfarande oklart vem som bestämde över operationen, vem som gav signalen. Nu anklagar israeliska försvarstalesmän resenärerna för att ha orsakat detta genom att ha angripit kommandosoldaterna när de släpptes ner från helikopter. Men en sådan motreaktion kunde man ha räknat ut på förhand. Om det kommer fram att det var något slarvigt eller oövertänkt i insatsen kan det drabba försvarsminister Barak eller premiärminister Netanyahu.

– Frågan är i vilken mån Israel måste betala ett pris internationellt, i vilken mån det kommer att påverka relationen till Turkiet och andra länder.

Ja, vad betyder det att Turkiet har protesterat så kraftigt?

– Israel har sett sina relationer till Turkiet rasa ihop. De är en viktig del av Israels diplomatiska anordningar i regionen. Det här gör det inte bättre. Den turkiska premiärministern Erdogan är mycket vänligt inställd till konvojen.

– Jag lyssnade på egyptisk radio, och där var de förvånansvärt milda. De fördömde händelserna naturligtvis, men Egypten blockerar Gaza till hundra procent; det FN tar in i Gaza går via Israel.

Hur påverkas Israels övriga relationer med omvärlden?

– Så länge USA:s fredsprojekt fortsätter och är någorlunda verkligt och seriöst är det svårt att få till något riktigt hårt mot Israel. Om riktigt svåra misstag visar sig ha begåtts, exempelvis att man har skjutit skarpt mot civila, blir det svårt för Israel. I synnerhet om det finns bilder på israelisk brutalitet. Å andra sidan: om världen börjar fördöma Israel och det visar sig att den israeliska militären kan förklara vad som hände kommer den israelska allmänheten att sluta upp bakom sin regering.

– Det blir intressant att se hur man ska hantera alla dessa människor man nu tar på släp till Israel. Hur de gör med dem beror på hur hårt det kommer att blåsa kring Israel.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 28 11 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

Kapade på Facebook – anmäls

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar.

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Stor bussolycka i norra Norge

Minst två döda. Minst två personer omkom och många skadades i en bussolycka i Balsfjord i Nord-Troms på måndagsmorgonen.

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 13 8 tweets 5 rekommendationer

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 53 18 tweets 35 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan