Israel/Palestina-konflikten

Israel presenterar nya bosättningar

Publicerad 2011-12-18 17:22

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Israels bostads- och byggnadsdepartement lade på söndagen fram anbud för byggandet av mer än 1.000 bostadsenheter i östra Jerusalem och på Västbanken.

En talesman för departementet, Ariel Rosenberg, säger till AFP att bosättningarna presenterats som ”en uppföljning” av palestiniernas försök att vinna fullt erkännande i FN.

”Detta nya koloniala beslut av den israeliska regeringen, som vi fördömer, undergräver insatserna för att skapa fred i regionen”, sade den palestinska presidentens talesman Nabil Abu Rudeina.

Enligt departementets wbbsida handlar det om 500 enheter i stadsdelen Har Homa i östra Jerusalem och mer än 500 i två bosättningar på Västbanken.

  

Det internationella samfundet betraktar alla bosättningar i territorier som ockuperas av Israel sedan juni 1967 som olagliga, oavsett om de har statligt godkännande eller inte.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 718 53 tweets 665 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan