Gazakonvojen

Israelisk kommission utreder räd

Uppdaterad 2010-06-14 00:04. Publicerad 2010-06-13 23:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Israel meddelade på söndagskvällen att man kommer att tillsätta ”en oberoende kommission” som inkluderar två utländska observatörer för att undersöka den dödliga räden mot Gazakonvojen.

Det blir den pensionerade domaren i Israels högsta domstol Yaakov Tirkel som blir ordförande för kommissionen, vars uppgift är att ”undersöka aspekterna som är kopplade till statens Israels agerande för att förhindra att fartyg skulle nå Gazas kust den 31 maj”, skriver man i ett uttalande som tillkännagavs av premiärminister Netanyahus kansli på söndagskvällen.

De två utländska observatörerna blir, enligt uttalandet, fredspristagaren David Trimble från Nordirland och den kanadensiske tidigare domaren Ken Watkin.

Nio människor dog när israeliska soldater bordade det turkiska fartyget ”Mavi Marmara” den 31 maj i år.

Israel har tidigare tillbakavisat ett förslag från FN om att en internationell panel ska utreda händelsen, men man går alltså nu med på att inkludera två utländska observatörer i sin egen utredning.

Det slutliga beslutet om den nu aktuella israeliska utredningen ska fattas vid en omröstning i regeringen på måndagen, enligt uttalandet.

I Gazakonvojen, vars syfte var att föra in förnödenheter och annat bistånd till Gazaremsan, deltog medborgare från fler än 35 länder, däribland elva svenskar.

Vita huset i Washington konstaterade snabbt efter beskedet från Jerusalem att ”Israel nu tagit ett viktigt steg framåt genom att tillsätta en panel som utreder incidenten mot Gazakonvojen”. Vidare förutsätter Washington att Israel är kapabelt att genomföra en ”opartisk och trovärdig” undersökning om händelsen och man uppmanar Israel att genomföra utredningen snabbt och att offentliggöra dess resultat.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Sundin ger miljoner till forskning. Tack för stödet under karriären.

Torontos hjältar fick aldrig vinna. Här är historien om storlaget.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden i fjol. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Foto: Scanpix

Pass förlängs – fler piloter kan somna

Nytt lagförslag. Svensk pilotförening varnar.

Ryanairs piloter: Säkerhet kan inte garanteras.

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.