Israels armé har varit inblandad i två misslyckade insatser på kort tid. I fredags kväll dödades en soldat av egen eld och i fredags morse sköts en 67-årig palestinier ihjäl, granne till en Hamasman som skulle gripas.
Under natten uppmärksammade israeliska styrkor en grupp palestinier som misstänktes placera ut sprängladdningar vid barriären längs Gaza. Militären attackerade dem, men en av granaterna som avfyrades träffade i stället en grupp israeliska soldater, meddelade en armétalesman.
En 20-årig soldat flögs med helikopter till sjukhus men hans liv kunde inte räddas. Ytterligare fyra skadades, varav en allvarligt.
I inledningsskedet uppgav nyhetsmedier att soldaterna sårats av palestinska kulor.
En utredning har inletts av armén.
Enligt vittnen till AFP i Gaza pågick eldstriden i 20 minuter och inträffade öster om staden Khan Yunis.
Före gryningen i fredags sköt instormande israeliska soldater ihjäl en äldre palestinsk man som låg och sov i sitt hem. Den Hamasman som skulle gripas bodde en våning upp. Armén erkände senare att det var ett misstag.
Våldet i Israel och de palestinska territorierna har eskalerat de senaste veckorna.
På lördagen rusade en man mot en vägspärr nära Nablus med en hemgjord bomb i handen under ropet Gud är stor. När han inte hörsammade ordern om att stanna sköts han ihjäl med flera kulor.