Israel/Palestina-konflikten
Israeliska truppsammandragningar nära Gaza
Publicerat 2008-12-28 21:36
SDEROT.Flyganfallen mot mål i Gaza fortsatte under söndagen. Dessutom samlades markstyrkor vid gränsen. Samtidigt utlyste Israel undantagstillstånd i landet och inledde en partiell mobilisering.
Israel/Palestina-konflikten
- Senaste nytt
- Hamas-ursäkt för raketdöd
- Hamas berett till samtal med omvärlden
- Netanyahu: Fredssamtalen igång snart
- Hamas: Försoning med Fatah nära
- Israeliska soldater erkänner övergrepp
- Israel mördade Hamasledare
- Israel stoppar ministerbesök i Gaza
- Israel kompenserar FN för Gazakriget
- Analys
- Abbas utlyser val
- Kritiserad Abbas kämpar för överlevnad
- Pinsam kulmen på USA-diplomati
- Misslyckat USA-initiativ påverkar under lång tid
- Bytes: israelisk reträtt mot press på Iran
- Reportage
- Gaza fruktar israelisk invasion
- Världens största klänning är palestinsk
- På Västbanken spirar hoppet igen
- Utdragen strid om den heliga staden
- Ökad kritik mot Hamas i Gaza
- Ledare
- Bortom sans och vett
- Ingenting fungerar här. Ingen arbetar eller går i skola, ingen har någon aning om hur det nu ska gå med oss, eller med Hamas. Rykten surrar hela tiden om att israelerna redan är här inne. En massa människor försöker fly söderut från Gaza men Hamas stoppar dem.
Det säger i telefon till DN en journalist på en tidning som står Hamas nära.
Guvernörspalatset i Rafah i södra Gazaremsan förstördes på söndagsmorgonen, liksom kommunalhuset i nordliga Beit Hanun. En djup krater gapar där den viktigaste regeringsbyggnaden i Gaza stad brukade stå.
Hamas hade utrymt byggnaden, så när som på 15 Fatahfångar, av vilka fyra dödades - vilket vållat bitterhet i Ramallah. Dn totala siffran dödsoffer är 298, enligt Reuters. Räddningstjänsten i Gaza uppger att 1.100 har sårats, efter flera hundra anfall.
Enligt Hamas talesmän är 180 av de döda palestinska poliser. FN:s flyktingorgan UNWRA uppger att sju av de döda är skolungdomar som väntade på en buss i närheten av ett bombmål.
- Distinktionen mellan militära och civila mål förlorar sin mening i så tättbebyggda områden som det här, sade en FN-talesman.
Flyganfallen var färre på söndagen men hela gränslandet Israel-Gaza genljöd av flygplansmuller, ambulans- och polissirener, flyglarm och explosioner. Vägarna hade färgspår utlagda så att stridsvagnssläpens förare skulle hitta till övergångarna i Erez och Karni, genom vilka en eventuell israelisk markoperation väntas passera.
Hamas tevesändningar avbröts natten till söndagen efter att en
relästation slagits ut. Man sänder nu korta inslag från en rörlig enhet. Hamasledningen skickar kodade meddelanden till varandra och till de stridande förbanden genom sin radiostation al-Aqsa. Under söndagen avbröts sändningarna dock flera gånger när en israelisk stämma gick in på frekvensen och meddelade att alla hus från vilka raketer skjuts mot Israel kommer att förstöras.
En talesman för Hamas militära gren Izz-e-din al-Qasam sade i radio att "våra kämpar ber till Gud att Israel skickar in markstyrkor i Gaza så vi får en chans att utkräva hämnd".
Trots alla synliga tecken på detta är det osäkert om Israel kommer att trappa upp striderna. Det kan röra sig om ett nervkrig för att pressa Hamas till ett eldupphör. Premiärminister Ehud Olmert sade under söndagens regeringsmöte att striderna i Gaza kommer att fortsätta längre än beräknat, något som också det kan vara ett sätt att sätta press på Hamas.
Den väntade vedergällningen från Hamas, med hundratals raketer om dagen mot israeliska städer, har tills vidare uteblivit.
Tre iranska Gradmissiler avfyrades på förmiddagen mot staden Ashkelon, men över lag har så få projektiler fallit att folk i södra Israel börjar strunta i civilförsvarets stränga förhållningsorder och ger sig ut på gatorna. Stora ammunitionsförråd förstördes i Gaza under lördagens attacker, men Hamas tros ha många tusen missiler kvar.
- Vi tror att vi har förstört hälften av Hamas nedgrävda avfyrningsramper, sade ÖB Gabi Ashkenazi.
Trots överraskningen och chocken på Hamassidan så är dess viktigaste resurs intakt - de nära 16.000 soldaterna, som på senare år förvandlats från en samling beväpnade kvartersgäng till en disciplinerad styrka med modern beväpning.
En förutsättning för en diplomatisk lösning är att Hamas signalerar intresse för en ny vapenvila. 2004, efter att Israel dödat Hamas högsta ledare Ahmad Yassin och Abdelaziz Rantisi, vädjade Hamas till omvärlden om ett stillestånd, som sedan varade fram till 2006. Men inga nödsignaler har ännu kommit från Hamas. Rörelsen hoppas att omvärlden ska tvinga Israel att ställa in sin operation innan förhandlingarna om ett stillestånd tar vid.
Läs mer: Abbas utlyser val
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Handla med Avanza Bank
Vi har marknadens lägsta avgifter. Öppna konto utan kostnad nu!
-
Unionen - fackförbund
Unionen - Det största fackförbundet för det privata arbetslivet.
-
Swedbank Pension
För en trygg pension, se hur Swedbank hjälper dig!














