Israels armé bekräftar att man genomfört en flygattack i Gaza. Flera explosioner i Gaza hördes på torsdagskvällen, rapporterar nyhetsbyrån Reuters. Den israeliska flygräden är den första attacken mot Gaza sedan den tre veckor långa offensiven i januari förra året.
Eld och rökutveckling kunde synas på platsen för explosionerna. Det fanns inga omedelbara uppgifter om skadade i samband med explosionerna.
Enligt Hamas ska ett israeliskt krigsflyg ha attackerat en byggnad som sägs tillhöra den palestinska organisationen. Senare bekräftade den israeliska armén att man genomfört en flygattack mot mål i Gaza, enligt den israeliska tidningen Haaretz.
Explosionerna inträffade ett par timmar efter att militanta palestinier avfyrat ett dussintal granater och raketer mot israeliskt område. Enligt tidningen Haaretz har Israel delat ut flygblad i Gaza som uppmanar palestinier i Gaza att inte vistas inom 300 meter från Israels gränsposteringar.
Under torsdagen trängde israeliska stridsvagnar in i flyktinglägret i Jabalya. Den israeliska flygräden på torsdagskvällen är den första regelrätta attacken mot Gaza sedan den tre veckor långa offensiven i januari förra året. Den israeliska offensiven krävde 1.400 palestinska och 13 israeliska dödsoffer.
Israelisk militär uppger att de raketer och granater som sköts över gränsen till Israel på torsdagen inte ska ha lett till några dödsfall eller skador. Den senaste tiden har ett ökat antal palestinska raketattacker skett mot israeliskt territorium efter en period av relativt lugn.