Israel/Palestina-konflikten

Israeliskt flyganfall i Gaza

Publicerad 2010-01-07 23:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Israels armé bekräftar att man genomfört en flygattack i Gaza. Flera explosioner i Gaza hördes på torsdagskvällen, rapporterar nyhetsbyrån Reuters. Den israeliska flygräden är den första attacken mot Gaza sedan den tre veckor långa offensiven i januari förra året.

Eld och rökutveckling kunde synas på platsen för explosionerna. Det fanns inga omedelbara uppgifter om skadade i samband med explosionerna.

Enligt Hamas ska ett israeliskt krigsflyg ha attackerat en byggnad som sägs tillhöra den palestinska organisationen. Senare bekräftade den israeliska armén att man genomfört en flygattack mot mål i Gaza, enligt den israeliska tidningen Haaretz.

Explosionerna inträffade ett par timmar efter att militanta palestinier avfyrat ett dussintal granater och raketer mot israeliskt område. Enligt tidningen Haaretz har Israel delat ut flygblad i Gaza som uppmanar palestinier i Gaza att inte vistas inom 300 meter från Israels gränsposteringar.

Under torsdagen trängde israeliska stridsvagnar in i flyktinglägret i Jabalya. Den israeliska flygräden på torsdagskvällen är den första regelrätta attacken mot Gaza sedan den tre veckor långa offensiven i januari förra året. Den israeliska offensiven krävde 1.400 palestinska och 13 israeliska dödsoffer.

Israelisk militär uppger att de raketer och granater som sköts över gränsen till Israel på torsdagen inte ska ha lett till några dödsfall eller skador. Den senaste tiden har ett ökat antal palestinska raketattacker skett mot israeliskt territorium efter en period av relativt lugn.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild.

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 48 12 tweets 36 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea.

Foto: Alamy

Läkarstudenter höll mässa för donatorer

Som tack för att de skänkt sina kroppar. 135 anhöriga deltog i mässan och såg på när 160 vitklädda studenter gick på led med varsitt ljus.

Foto: Liu Jin/AFP Slagord om att Chongqing är en grön stad har rensats bort.

Xilai var för smart för partiet

Staden ska sopa igen spåren. Nu arbetar andra krafter inom kommunistpartiet för att utplåna minnet av kinesiska ledaren med egen stil.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1780 87 tweets 1693 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan