Turkiet har stängt sitt luftrum för israeliska militärflyg, sade Turkiets premiärminister Recep Tayyip Erdogan till reportrar i Toronto på måndagen.
I söndags rapporterade israelisk press att Turkiet nekat en förfrågan om överflygning från ett plan med över hundra israeliska officerare på väg till Polen för en rundtur i Auschwitz. Flygplanet tvingades ta en annan väg till sin destination.
Orsaken till nekandet är Israels bordning av hjälpkonvojen Ship to Gaza i slutet av maj i år, meddelade en turkisk diplomat på måndagen och tillade att framtida överflygningar kommer att behandlas från fall till fall.
Händelsen inträffade strax efter tillslaget mot fartyget Mavi Marmara, som resulterade i åtta turkiska och en turkamerikansk medborgares död och väckte internationell uppmärksamhet och vrede.