De nio personer som israelisk militär dödade ombord Mavi Marmara dödades i självförsvar. Det hävdar den israeliska kommission som på söndagen presenterade sin rapport om den israeliska räden mot en hjälpflotta på väg till Gazaremsan förra året.
Det var den 31 maj som israeliska styrkor konfronterade konvojen som leddes av fartyget Mavi Marmara. Skepp bordades, flera hundra personer greps och nio turkiska aktivister dödades under insatsen, som fördömdes från många håll, bland annat Sverige vars utrikesminister Carl Bildt kallade operationen för en "katastrof".
Det var väntat att Turkel-kommissionen skulle fastslå att militären inte gjorde något fel, och att Israels blockad av Gaza är laglig. I rapporten framgår att man anser dödsskjutningarna var från militärer som öppnade eld i självförsvar mot attackerande personer ombord.
Turkiets motsvarande utredning fördömde händelsen och skyllde den, inklusive de nio dödsfallen, på Israel. Med högljudda protester från Israel slog även FN:s råd för mänskliga rättigheter (UNHRC) fast att bordningen stred mot Genèvekonventionen.
Enligt UNHRC:s utredning finns klara bevis för åtal på flera punkter, bland annat uppsåtligt dödande, tortyr eller omänsklig behandling, uppsåtligt orsakande av stort lidande eller allvarlig kroppsskada.
Något åtal är dock inte att vänta. Eftersom synen på händelsen internationellt sett är så politiskt splittrad betraktas den snarare som en mellanstatlig konflikt som därmed ska lösas som sådan. FN bedriver för närvarande även centralt en undersökning med ledamöter från både Turkiet och Israel.
Dagens rapport från Turkel-kommissionen är den första av planerade två. När den andra offentliggörs är ännu inte klart. I den ska kommittén redogöra för sin syn på Israels system för att utreda misstänkta brott mot internationell lag, samt på hur beslutsprocessen såg ut i det aktuella fallet.