Gazakonvojen

Israelvåld mot aktivister ”orimligt”

Publicerad 2011-09-01 21:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Israels våld var "omfattande" och "orimligt" när man bordade ett turkiskt fartyg med aktivister på väg mot Gaza i maj förra året, enligt en FN-utredning som läckts av New York Times. Samtidigt anses flottiljen med sex fartyg ha agerat "vårdslöst" när man försökte bryta havsblockaden.

Nio personer dog i räden.

Rapporten, försenad på grund av dispyter mellan Israel och Turkiet, säger att Israels havsblockad av Gaza är laglig enligt internationell rätt.

 

 

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 776 57 tweets 719 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan