Striderna i Libyen

Italien erkänner oppositionen som Libyens legitima företrädare

Publicerad 2011-04-04 15:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Italien följer Frankrikes exempel och erkände under måndagen det nationella övergångsrådet i Benghazi som Libyens enda legitima företrädare. Samtidigt avfärdade Italien de fredstrevare som Khaddafiregimen gjort via Grekland.

Även om många länder samarbetar med den libyska oppositionen har endast Frankrike och Qatar erkänt övergångsrådet som Libyens legitima företrädare. Men under måndagen anslöt sig också Italien till samma linje, rapporterar ABC-news.

Erkännandet skedde när Italiens utrikesminister Franco Frattini mötte den libyska oppositionens sändebud, Ali al-Essawi, på måndagseftermiddagen.

Franco Frattini meddelade också att Italien därmed förkastar alla slags fredstrevare från Khaddafiregimen, vilka hittills har gått ut på att någon av Khaddafis familj ändå är kvar vid makten.

– De förslag som hittills framkommit via Grekland är inte trovärdiga. En förutsättning för en varaktig lösning i Libyen är att Khaddafis regim avgår och att Khaddafi med familj lämnar landet.

Frattini uteslöt inte heller att i framtiden leverera vapen till rebellerna, men såg det som en sista utväg.

– Vi vill inte bli inblandade i markstrider. Det skulle också strida mot resolutionen från FN:s säkerhetsråd, sa Franco Frettini.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 776 57 tweets 719 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan