”James Bond gav kärnkraften dåligt rykte”

Publicerad 2012-01-12 14:16

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

James Bond-filmerna är anledningen till att kärnkraften har fått en så dålig image. Det anser ordföranden för brittiska Kungliga samfundet för kemi, som anklagar den första Bond-filmen för att ha kastat en stor skugga över kärnkraften.

Dr. No, eller Agent 007 med rätt att döda, från 1962 skapade en varaktigt bister bild av kärnkraften – något farligt som kan användas av galningar med storhetsvansinne och aspirationer på världsherravälde – säger professor David Phillips, ordförande för Royal Society of Chemistry.

I filmen planerar ärkeskurken Dr. No ett terrordåd från sitt karibiska gömställe, men möter slutligen sin skapare när James Bond knuffar ner honom i kylsystemet till en reaktor.

Phillips, som uttrycker en önskan om att kärnkraften ska uppleva en ”renässans”, menar att James Bond-filmen har reducerat atomtekniken till en ondskefull kraft som knappt går att kontrollera, rapporterar BBC.

Även senare James Bond-filmer har behandlat kärnkraft, och David Phillips sade att även de filmerna har en del i att allmänhetens uppfattning om kärnkraft är negativ.

– Det är inte någon överraskning att folk här hemma och utomlands är skeptiska. Men Royal Society of Chemistry hävdar att kärnkraft måste vara en del av framtidens energiförsörjning, tillsammans med förnybara energikällor. Låt oss säga ja till kärnkraft och nej till Dr. No:s nonsens, säger David Phillips till BBC.

Phillips uttalande har dock fått kritik. Brittiska Green Party menar att Bond-filmerna speglar människors oro för kärnkraften, snarare än att de har skapat den. Även Greenpeace menar att det är fel att skylla på James Bond.

– En handfull Bond-filmer har inte skadat kärnkraftindustrins rykte. Det har de lyckats med själva. Däremot tror jag inte att de har en topphemlig falsk vulkanö. Hursomhelst vore den nog billigare att bygga än ett nytt kärnkraftsverk, säger talespersonen Richard George till BBC.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Skärmdump Youtube Franska journalisten Edith Bouvier i Youtubeklippet.

Journalister vädjar om hjälp i Syrien

”Jag behöver opereras.” I ett Youtubeklipp vädjar skadade journalisterna Edith Bouvier och Paul Conroy om eldupphör.

Upproret i Syrien. Minst 6.000 människor har dött, enligt FN:s siffror.

Foto: AP

Nu åtalas Manning för Wikileaksläcka

Misstänks ha hjälpt USA:s fiender. 24-årige soldaten Manning åtalas nu på 22 punkter. Förklaras han skyldig riskerar han livstids fängelse.

Foto: Scanpix

Bannerhed får Borås Tidnings debutantpris

Författaren Tomas Bannerhed prisas för sin debutroman ”Korparna”, som han även vann Augustpriset för. Debutantpriset 2012.

Augustpriset till Bannerhed. För sin debutroman.

Recension av ”Korparna”: Vilket nervigt och spännande språk!

Foto: Laurent Cipriani / AP

Källström inte till salu

”För lite pengar.” Ryska storklubben Rubin Kazan vill köpa Kim Källström. Men Lyon säger nej, tills vidare.