Japan dubblar bistånd till Afrika
Publicerat 2008-05-20 11:48
TokyoJapan ska stegvis dubbla sitt Afrikabistånd fram till 2012, uppgav den japanska regeringen på tisdagen. Biståndet till kontinenten hamnar då på motsvarande elva miljarder kronor, och ska bland annat användas till att stoppa sjukdomar och minska fattigdom.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
Satsningen är ett sätt för Japan att knyta närmare kontakter med den råvarurika kontinenten. Men det ökade biståndet är också tänkt att förbättra Japans chanser att få en permanent plats i FN:s säkerhetsråd.
Säkerhetsrådet består av 15 stater varav fem är permanenta medlemmar: USA, Ryssland, Kina, Frankrike och Storbritannien.
George W Bush har tidigare sagt att USA:s nära allierade Japan skulle vara ett gott val om rådet ska få ännu en permanent medlem.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Skapa rum i trädgården
Kvalitet inom växthus och uterum. Handla och få inspiration hos oss.
-
Asiya Trädgård
Tjänster för den yttre miljön till kunder som värderar miljö och kvalitet.
-
FuktskyddadeHem utför mark- och trädgårdslösningar
FuktskyddadeHem i Stockholm är specialister på dränering och fuktskydd och löser problemet med fukt...


















