Japans första rymning på 20 år

Publicerad 2012-01-12 11:15

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En kinesisk medborgare som dömts till 23 års fängelse för inbrott och mordförsök på en polis rymde i onsdags från ett fängelse i Hiroshima. Den 40-årige Li Guolin, dömd 2005, var iklädd endast sina vita underkläder när han lyckades klättra över en fem meter hög mur och försvinna bort i fyragradigt vinterrusk.

Rymningen är den första från ett japanskt fängelse sedan 1990.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket.

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 175 10 tweets 165 rekommendationer

Skulle rädda barn – drunknade själv

Satte barnen i säkerhet. En 25-årig man drunknade i lördags när han skulle hjälpa två barn som badade vid en strand i West Sussex i England.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 834 57 tweets 777 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan