Oroligheterna i Tunisien

Jasminrevolutionen sprider sig

Publicerad 2011-01-16 09:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Oron som just nu präglar Tunisien är orsakad av folket som hade för bråttom att bli av med sin president. Det menar Libyens ledare Muammar Gaddafi som samtidigt och liksom andra arabiska ledare har fått egna protester att handskas med.

– Nu lever Tunisien i fruktan. Familjer kan stormas, plundras och slaktas i sina sovrum, och medborgare kan dödas på gatorna som om det vore oktoberrevolutionen eller amerikanska revolutionen, sade Gaddafi i ett uttalande.

Det enda sätt som det tunisiska upproret, den så kallade Jasminrevolutionen, kan vara värt något, menade Gaddafi, är om folket följer hans rekommendation att införa den libyska modellen – den tredje universalteorin. Av den tidiga söndagens händelser att döma kanske Gaddafi borde ta sig en funderare över hur nöjda hans medborgare är.

Enligt såväl nyhetsrapportering som twitterflöden har upp till flera tusen hus forcerats i den libyska andrastaden Benghazi. Husen lär vara sådana som staten lovat folket i flera år, utan att för den delen hålla löftet vilket har varit frustrerande i Libyen som just lider av bostadsbrist.

Samtidigt fortsätter Jordaniens nyligen uppblossade protester som triggades igång av höjda matpriser. Missnöjet har dock visat sig vara bredare än så och riktas nu öppet mot landets korruption, arbetslöshet och svågerpolitik. Även i Algeriet liknar läget hur det var i Tunisien för bara en kort tid sedan.

På lördagen dog exempelvis en man som protesterat mot arbetslösheten i landet. Mannen hade tänt eld på sig själv i torsdags och dog i går, lördag. Precis så inleddes de tunisiska upproren i mitten av december.

I Egypten där det folkliga missnöjet med regimen hittills varit störst, eller åtminstone kändast, väntar många på demonstrationer. För det har börjat och kanske är det som en av Egyptens kändaste bloggare Hossam "3arabawy" el-Hamalawy skriver, att revolutioner är som dominobrickor och världen nu kan hoppas på en repris på vad som hände i Östeuropa för tjugo år sedan.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket.

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 175 10 tweets 165 rekommendationer

Skulle rädda barn – drunknade själv

Satte barnen i säkerhet. En 25-årig man drunknade i lördags när han skulle hjälpa två barn som badade vid en strand i West Sussex i England.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 834 57 tweets 777 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan