Journalister slogs i parlamentet

Publicerad 2009-03-31 14:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

LONDON. Det kan som bekant gå hett till i det brittiska parlamentet, men konflikter brukar lösas med debatt. På måndagen tvingades dock polisen ingripa och använda pepparsprej sedan två journalister börjat bråka just utanför ingången till House of Commons.

Debatten om Afrika pågick för fullt i underhuset, när politikerna hörde höga röster och stor uppståndelse från korridoren bakom talmannens stol.

En protestaktion? En terroristattack inför G20-mötet? Nej, två journalister som var i luven på varandra. 

Londonpolisen bekräftar att man tvingades använda pepparspray vid gripandet av en av personerna. 

Enligt en talesman för Torypartiet är mannen journalist och den person han var i bråk med var en kollega från en annan medieorganisation. De hade varit på en mottagning i parlamentet hos det konservativa partiets ordförande Eric Pickles, när de kom ihop sig om något. 

Den överhettade diskussionen urartade när de var på väg ut från tillställningen och den ene mannen ska ha uppträtt hotfullt när polisen försökte stoppa honom. Enligt polisen skadades en polisman lindrigt vid gripandet. Journalisten fördes till polisstationen för förhör och släpptes senare. 

Incidenten har på nytt satt fart på debatten om säkerheten i parlamentet. Demonstranter har vid upprepade tillfällen tagit sig in i byggnaden, till och med in i kammaren för att protestera. I fjol tog sig företrädare för gruppen Plane Stupid, som motsätter sig utbyggnaden av flygplatser i Londonområdet, upp på parlamentsbyggnadens tak.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.