Journaliststrejk i Danmark

Uppdaterad 2012-01-27 15:07. Publicerad 2012-01-27 14:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Samtliga journalister på de danska medieföretagen Berlingske Tidende, B T och Berlingskes Nyhedsbureau (BNB) lade på fredagen ner arbetet i protest mot förhandlingar om ett besparingsprogram.

På tidningen Berlingske Tidendes webbplats meddelades att journalisterna "i strid med gällande avtal" lämnat arbetsplatsen. Tidningen uppger att den under lördagen utkommer i form av en "nödupplaga".

Det var mediekoncernen Berlingske Medias ägare Mecoms besked om att 87 medarbetare mister jobbet som utlöste strejken. Den inleddes efter ett flera timmar långt klubbmöte på Berlingske huvudkontor i Köpenhamn.

Medarbetarna ska mötas igen på lördagsförmiddagen för att besluta om strejken ska fortsätta.

Sparplanen har redan fört med sig att gratistidningen Urban lagts ner.

Koncernchefen Lisbeth Knudsen har redan tidigare sagt att sparplanen kommer att genomföras och att den behövs för att koncernen ska står rustad på bästa sätt och kunna agera offensivt i en pressad medievärld.

I sparplanen ingick bildandet av BNB som grundades för att bli ekonomiskt och nyhetsmässigt oberoende att nyhetsbyrån Ritzau.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

Flera nya ansikten i Stefan Löfvens lag

Presenterade sin grupp. Stefan Löfven väljer Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, som ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: AP

Isaf-soldater dödade i östra Afghanistan

Norsk soldat sårad. Två utländska soldater har skjutits ihjäl i Afghanistan, meddelar Isaf, den internationella styrkan där Sverige ingår.

Foto: Hans Thorwid

Nationalmuseum ska hålla stängt i flera år

Statens fastighetsverk beräknar att Nationalmuseum i Stockholm måste flytta från sina lokaler under flera år. Museet kan öppna igen 2017.