Iran

Jundallah — Irans egna talibaner

Publicerad 2009-10-23 15:21

Foto: Behrouz Mehri / AFP Kistan bärs fram med kvarlevorna efter en av Revolutionsgardets befälhavare, som dödades i attentatet den 18 oktober.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Först Afghanistan. Sedan Pakistan — och snart också Iran? Efter baluchiska Jundallahs självmordsdåd i Pishin i söndags tycks även regimen i Teheran ha fått sig en allt mer talibanliknande rörelse på halsen.

Irans inrikesminister besökte på fredagen Pakistan för att upprepa kraven på att grannlandet griper och utlämnar Jundallahs ledare Abdolmalek Rigi.

- Vi har bevis på att Rigi enkelt färdas till Pakistan, sade Mostafa Mohammad Najjar till pakistansk tv.

Dådet i Pishin dödade över 50 personer och var det tredje självmordsattentatet inom mindre än ett år som Jundallah — Guds soldater — utfört i Iran.

Rörelsen grundades för fem-sex år sedan och har vuxit snabbt, från ett 30-tal man i början till minst 600 i dag. Ända upp till 2.000 man har utbildats, hävdade Rigi i en pakistansk tidningsintervju i fjol.

Jundallah är en baluchisk rörelse, i den fattiga sydostprovinsen Sistan-Baluchistan. Motståndet mot myndigheterna har dock blivit i första hand religiöst, snarare än etniskt. Rigis grupp är i dag extremistiska sunnimuslimer i det annars kraftigt shiadominerade Iran.

"Ideologin, starkt fientlig mot etnisk separatism, är inriktad mot att ge Irans sunnimuslimer, särskilt balucherna, helt och fullt medborgarskap i Iran genom utropandet av en federal stat", skrev franske Baluchistan-experten Stéphane Dudoignon i en e-postintervju för Reuters häromdagen.

"En etnisk konflikt har blivit religiös. Den islamiska republiken (Iran) handskas med ett Jihad inom sina egna gränser", konstaterade forskaren Audun Kolstad Wiig i en norsk försvarsrapport i somras.

Likheterna och kopplingarna är starka mellan Jundallah och de talibangrupper som är i fullt krig med de styrande i Pakistan och Afghanistan.

Jundallah tycks kunna röra sig relativt fritt över gränsen till den pakistanska delen av Baluchistan där den afghanske talibanledaren mulla Omar tros hålla sig gömd kring huvudorten Quetta.

Lite längre åt nordost ligger klanområdena i Södra Waziristan där Jundallah-medlemmar under senare år ska ha utbildats av den pakistanska talibangruppen TTP. Via pakistanska terrorgruppen Lashkar-e-Jhangvi uppges dessutom Jundallah ha fått kontakt med al-Qaida — fast om det verkligen stämmer tycks högst oklart.

Även ekonomiska band finns. Omkring 60 procent av allt afghanskt opium beräknas nå omvärlden via Iran, inte minst genom det glesbebyggda Baluchistan.

"Jundallahs födsel och frammarsch överensstämmer i tid med att smugglingen genom östra änden av Iran exploderat. . . Jundallah lever sannolikt på inkomster från smuggling och får sina vapen från attacker mot iranska depåer", skrev Dudoignon till Reuters.

Ledaren Abdolmalek Rigi har samtidigt hotat med att föra sin kamp långt utanför provinsen.

- Vi ber till Gud att göra oss framgångsrika i att genomföra insatser i själva Teheran, sade 27-åringen till tv-kanalen al-Arabiyya i fjol.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix De drabbade flygbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.