Muhammedkarikatyrerna

Jyllands-Postens kulturredaktör förklarar publiceringen

Publicerad 2006-02-19 21:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Jyllands-Postens kulturredaktör Flemming Rose redogör i en omfattande artikel i söndagens Jyllands-Posten varför han valde att publicerade de numera ökända karikatyrerna av profeten Muhammed.

Rose menar att friheten att publicera inte betyder att det går att trycka allting. Exempelvis skulle Jyllands-Posten inte publicera pornografiska bilder eller detaljer av döda kroppar. Men han skriver att det är en annan historia med teckningarna. Rose tyckte sig märka flera tecken på ökad självcensur i medierna i förhållande till islam. En fråga som européerna, enligt Rose, måste konfrontera.

- Idén var inte att grundlöst provocera - och vi avsåg sannerligen inte att utlösa våldsamma demonstrationer över hela den muslimska världen. Vårt mål var enbart att pressa tillbaka de självpåtagna begränsningarna i yttrandefriheten som verkade komma allt närmare, skriver Rose.

Rose nämner flera exempel på självcensur som baserades på en rädsla för att utmana islam. Han nämner bland annat att en dansk ståuppkomiker sagt i en intervju i Jyllands-Posten att han inte vågade skämta med islam och hur svårt det hade varit att hitta en illustratör till en bok om profeten Muhammeds liv.

Tidningen har traditionellt kunnat skämta om den kungliga familjen och andra offentliga personer. Illustratörerna behandlade islam på samma sätt som de behandlar kristendom och andra religioner, menar Rose.

- Teckningarna inkluderar snarare än exkluderar muslimer, skriver Rose.

Tidningen menade inte att förolämpa islam.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Alastair Grant / AFP

Soldat mördades – ”möjligt terrordåd”

Brittisk soldat mördad i London. Två misstänkta gärningsmän, viftandes med köttyxor, bad förbipasserande att fotografera dem. 21 0 tweets 21 rekommendationer

Foto: AFP

”Kärleksvagnar” för singlar i tunnelbanan

Tunnelbanan vill ha fler resenärer. Nu försöker man locka nya kunder med ”kärleksvagnar” där singlar som söker kärleken får chans att speeddejta. Läs mer. 95 15 tweets 80 rekommendationer

Foto: AFP

Den gamle och havet

The Sundance Kid är tillbaka i Cannes med sin kanske märkligaste roll någonsin. I J M Chandors ”All is lost” spelar Robert Redford en skeppsbruten ensamseglare som för en desperat kamp mot de övermäktiga elementen. Läs mer. 1 0 tweets 1 rekommendationer