Den afghanska regeringen meddelade på måndagen, under stark press från omvärlden, att man har bildat en särskild brottsbekämpningsenhet, en insatsstyrka, som är inriktad på att få bukt med den utbredda korruptionen i landet.
Enligt Afghanistans inrikesminister ska den nya styrkan arbeta tillsammans med USA:s Federal Bureau of Investigation (FBI), Storbritanniens Scotland Yard och EU:s polisinsats i Afghanistan, Eupol.
- Ett jättesteg har tagits i dag i och med tillkännagivandet av öppnandet av insatsstyrkan, sade inrikesminister Mohammad Hanif Atmar.
På måndagen varnade EU, med Sverige i spetsen, den afghanske presidenten Hamid Karzai att ett gott internationellt samarbete med hans oroliga nation förutsätter ett gott ledarskap och vilja att bekämpa korruption.
- Hur han utser sin regering kommer vara av stor vikt för hur vi kommer att kunna arbeta inom olika områden, sade Sveriges utrikesminister Carl Bildt, som uttalade sig i egenskap av representant för det svenska EU-ordförandeskapet.
- Om det är en kompetent minister som vi har förtroende för inom ett visst område, så kommer det underlätta för oss att arbeta inom det området, sade Bildt på en pressträff i Bryssel.
EU:s utrikespolitiske talesman Javier Solana konstaterade vid samma tillfälle att "Karzai mycket väl visste vad de talade om".
- Han vet mycket väl vad världssamfundet förväntar sig när det gäller regeringen (den afghanska).
EU:s kommentarer om den afghanske presidenten var något av ett eko av vad USA:s utrikesminister Hillary Clinton sade i söndags i samma ämne.
- Vi har framfört budskapet. Nu när valet till slut är över ser vi fram emot konkreta bevis att regeringen, ledd av presidenten, går hela vägen till lokal nivå och är mer lyhörd för folkets behov, sade Clinton då.
Den 51-årige Karzai väntas installeras i sitt ämbete i veckan, och har sedan det fuskomgärdade valet i augusti varit under hård press från Barack Obamas regering att skärpa sig om han vill ha fortsatt stöd från USA.
Det gäller inte minst deltagandet i kriget som börjar bli allt mer impopulärt hos amerikanerna.