I en kampanj mot svarthandel har myndigheter i Kuba stängt 79 affärer, 200 små fabriker och 167 varulager som människor haft i sina bostäder.
Den olagliga verksamheten omfattar sådant som kubaner ofta inte har råd med, bland annat läskedrycker och sprit, möbler, hårvårdsprodukter, byggmaterial och även mediciner, enligt myndigheter.
Brottsligheten sjunker!, utropade veckotidningen Tribuna de la Habana.
Men den svarta marknaden är viktig för många kubaner som kämpar för att få mat på bordet med månadslöner på bara 17—20 dollar (cirka 138—162 kronor). Även innan två förödande orkaner svepte över ö-nationen i september och förstörde en stor del av de växande grödorna, var butikerna och lagren ett sätt att klara livhanken.
Marknaden byggs upp av stöldgods från affärer, lager och fabriker som alla ägs av staten. Polisen har de senaste veckorna beslagtagit sådant som gamla mediciner, bensin, impregnerings-material och även toalettstolar.