Natascha Kampuschs fångenskap (2)

Kampusch-utredning tas upp på nytt

Publicerad 2008-10-24 08:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

BERLIN. Den österrikiska regeringen har beslutat att ta upp Kampusch-utredningen på nytt. Det handlar framför allt om att ge svar på frågan om det fanns en medbrottsling eller inte.

Det har gått mer än två år sedan den då 18-åriga Natascha Kampusch lyckades fly från Wolfgang Priklopil, mannen som hållit henne fången i åtta års tid och som kidnappade henne när hon var på väg till skolan. Priklopil begick självmord timmarna efter rymningen.

Kravet på en ny utredning väcktes framför allt av den före detta chefen för rikskriminalen Herwig Haidinger som i efterhand konstaterade att en rad fel hade begåtts av polisutredarna.

Han kritiserade den dåvarande regeringen för att ha velat lägga locket på när Natascha Kampusch blivit fri och gåtan tycktes löst.

I vintras tillsattes en särskild undersökningskommission och det är kommissionens rapport som fått justitieministern Maria Berger att fatta beslutet att förundersökningen ska tas upp på nytt, skriver tidningen Die Presse.

Die Presse citerar rapporten som yttrar sig kritiskt kring det faktum att representanterna för en brottsofferorganisation snabbt fick inflytande över vilka frågor som skulle ställas i förhören med Natascha Kampusch.

Utredarna skriver att brottsofferskydd också innebär att man måste minimera risken för att ytterligare offer kommer till skada.

Frågan i fall Priklopil hade en medhjälpare är således inte tillräckligt utredd. Det hittills främsta stödet för att så var fallet är en då 12-årig flicka som blev vittne till kidnappningen. Enligt henne var det två män som överföll Natascha Kampusch och tvingade in henne i Priklopils skåpbil.

Wolfgang Priklopil drev en byggfirma ihop med en i dag 44-årig man som nu kommer att hamna i blickpunkten på nytt. Denne hälsar via sin advokat att också han är angelägen om att frågan om en eventuell medhjälpare ska utredas en gång för alla.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Erich Stering

Svårt få barnomsorg på kvällar trots lag

De som arbetar obekväma tider ökar. Färre än hälften av landets kommuner erbjuder barnomsorg på "ob-tider". Nu lyfts frågan politiskt.

Sju barn döda i ukrainsk brand

Sju barn i åldrarna 2 till 14 år omkom i en brand. Mamma förd till sjukhus.