Folkmordet på armenierna

Känslig tid för svenskar i Turkiet

Uppdaterad 2010-03-18 18:05. Publicerad 2010-03-18 16:30

Foto: Ibrahim Usta / AP Photo

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En vecka efter riksdagens kontroversiella beslut att folkmord begicks mot armenier 1915 svallar känslorna fortfarande högt i Turkiet.

På turkiska nätforum manas till bojkott av svenska företag som Ikea, Volvo, Saab och Ericsson.

Svenskar bosatta i Turkiet håller en låg profil dessa dagar, men möts inte sällan av påpekanden om de tvångssteriliseringar Sverige genomförde av handikappade och sjuka under 1900-talet. Underförstått är att Sverige har en egen bakgård.

Liknande resonemang förekommer om Sveriges förhållande till den samiska befolkningen.

En mer udda synpunkt är att riksdagsbeslutet är ett exempel på otacksamhet. Efter nederlaget i Poltava fick ju den svenske kung Karl XII och hans härjade manskap en fristad i det då osmanska Turkiet.

TT har under flera dagar sökt svenskar i Turkiet för att höra vilka reaktioner de stött på efter förra veckans beslut men få har velat uttala sig, förmodligen för att frågan är så känslig.

Enligt Sveriges ambassad i Ankara ligger svenskar boende och verksamma i Turkiet lågt i avvaktan på att det hela ska reda ut sig.

En av de svenskar som TT varit i kontakt med är Pia Anundsdotter som undervisar i svenska språket i landets största stad Istanbul. Hon har inte stött på några problem.

– Mina turkiska vänner vet att det här är känsligt även för mig eftersom jag är svensk så därför har jag inte fått så många kommentarer annat än varför Sverige lägger sig i den här frågan, säger hon.

Anundsdotter tror inte att riksdagens beslut kommer att göra det svårare för henne att leva i Turkiet, såvida inte de turkiska myndigheterna fattar särskilda beslut avseende just svenskar.

– Det tror jag inte, inte för mig som enskild individ. Från de jag känner förväntar jag mig inga svårigheter och folk på gatan vet ju inte att jag är svensk, säger hon.

Däremot tror hon att det kan bli problem för svenska företag som verkar i Turkiet:

– När fransmännen tog ett liknande beslut gick ju folk ut på gator och torg och brände Renault-bilar, men det är möjligt att udden gått ur det hela och att man inte är lika het på gröten i dag.

Bland hennes armeniska vänner i Istanbul går åsikterna isär om det svenska beslutet:

– Det finns två läger även bland dem, de som inte hörs så mycket och inte önskar problem, och andra som är väldigt aktiva och som uppskattar beslutet.

Pia Anundsdotter tror att riksdagens beslut riskerar att stjälpa snarare än hjälpa de båda parternas försök att försonas och gå vidare:

– Alla måste kunna gå vidare och lära sig att leva tillsammans.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 293 30 tweets 263 rekommendationer

Foto: Scanpix Aitikgruvan.

Full fart för gruvindustrin

Gamla gruvor återöppnas och nya projekteras. Den svenska gruvindustrin gör satsningar i bl a Svappavaara, Kiruna och Pajala.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.