Kapade lastfartyget "Arctic Sea"

"Kaparna välkomnades till 'Arctic Sea'"

Publicerad 2009-09-24 11:15

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De åtta män som gripits för att ha kapat fartyget "Arctic Sea" välkomnades i själva verket ombord. Det hävdar en av de misstänkta kaparnas advokater.

Männen som gripits, misstänkta för att ha kapat "Arctic Sea", höll på att prova ett navigationassystem på en liten båt och räddades sedan se hamnat i svårigheter i hårt väder, säger Konstantin Baranovskij, advokat åt en av de åtta gripna, till brittiska BBC.

Baranovskij hävdar att de åtta mänen välkomnades ombord eftersom de, liksom besättningen, var ryssar. De ska ha bjudits på vodka och erbjudits att använda ett litet gym ombord på "Arctic Sea". Under den fortsatta färden genom Engelska kanalen och ut mot Atlanten ska dessutom vodkafesterna har fortsatt.

Advokaten påstår att männens uppgift var att testa ett navigationssystem innan man inledde ett miljöarbete i vattnen utanför Estlands kust.

Baranovskij säger att hans klient instruerat honom att inte avslöja namnet på personen som ädge båten de färdades i och som gav dem uppdraget.

De åtta männen - ryska, estniska och lettiska medborgare - som misstänks för att ha kapat "Arctic Sea" greps när fartyget återfanns utanför Kap Verde i Atlanten i mitten av augusti efter att ha varit försvunet i flera veckor. Fraktfartyget antas ha kapats i Östersjön mellan Öland och Gotland den 24 juli.

"Arctic Sea" fraktade timmer som skulle till Algeriet. Men spekulationerna har varit många om att fartyget också haft annan last ombord.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.