Kaptenen på det grundstötta kryssningsfartyget ”Costa Concordia” ville inte återvända till sitt fartyg. På en inspelning hörs hur kustbevakningen gång på gång försöker få honom att göra detta. På tisdagen hittades också ytterligare fem döda i fartyget.
På en inspelning av ett samtal mellan befälhavaren för kustbevakningen och kaptenen, som då övergett fartyget och befinner sig i en livbåt, hörs hur en mycket irriterad räddningsansvarig försöker förmå kapten Francesco Schettino att återvända till det skadade fartyget.
– Ni måste återvända tillbaka till skeppet och samordna utrymningen, ropar kustbevakningens räddningsledare, och han gör det gång på gång. Samtalet återges i flera tidningar, bland annat i The Guardian.
Kaptenen är dock tveksam och hävdar att utrymningen i princip är avklarad när den i själva verket knappt hade börjat. Klockan 01.46 blir kustbevakningens räddningsledare mycket irriterad:
– Nu tar ni er tillbaka ombord. Ta er tillbaka till den stege som finns där och klättra upp och ta er till bryggan och led evakueringen, säger räddningsledaren med hög och bestämd röst.
Då kapten Schettino inte svarar trycker kustbevakningen på ytterligare en gång och begär att få veta hur många passagerare som fortfarande befinner sig ombord.
– Kapten. Detta är en order. Nu är det jag som har befälet. Ni har gett order om att fartyget ska överges och ska koordinera räddningsoperationen från bryggan. Det finns redan döda kroppar.
När kaptenen frågar hur många får han svaret:
– Det är ni som ska tala om den saken för mig. Vad vill ni göra? Åka hem? Ge er nu tillbaka och berätta vad som kan göras: Hur många som befinner sig där och vad de behöver.
Kapten Schettino svarar då att han tänker återvända. Men det gör han aldrig.
Två italienska tidningar skriver att han aldrig gjorde det utan istället sågs gå omkring på klipporna på stranden. Corriere Della Sera skriver också att besättningen började göra klart livbåtar 13 minuter innan ordern om att överge fartyget kom.
Och vittnesuppgifterna talar emot kaptenen. När vice borgmästaren Mario Pellegrini från Giglio tog sig ombord vid 23-tiden försökte ha få kontakt med någon av befälen ombord. Men trots att han stannade på fartyget i sex timmar såg han inte någon av dem:
– Jag stannade ombord till klockan 05 för att hjälpa pasasagerare att lämna fartyget. Men trots att jag frågade efter befäl kunde jag inte hitta en enda, och jag såg aldrig till kaptenen, säger Pellegrini till The Guardian.
På tisdagseftermiddagen hittade dykare ytterligare fem döda ombord, fyra män och en kvinna i 50- och 60-årsåldern, på Costa Concordia” uppger Reuters. Samtliga bar flytvästar, uppger Sky News. Det gör att elva personer hittills har bekräftats döda.
24 passagerare saknas fortfarande.