Muhammedkarikatyrerna

Karikatyr i muslimskt nyhetsbrev

Uppdaterad 2010-03-15 19:12. Publicerad 2010-03-15 18:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Köpenhamn. Islamiska konferensen (OIC) publicerar i ett nyhetsbrev en kontroversiell karikatyr av profeten Muhammed. En historisk händelse enligt en dansk politiker

Karikatyren, som OIC publicerat i sitt månatliga nyhetsbrev för februari, framställer profeten som en gris, skriver danska Jyllands-Posten, upphovet till Muhammed-krisen. Bilden publiceras intill en text med överskriften Negativa händelser som redogör för att profeten var avbildad som gris i norska Dagbladet i början av februari.

Den danske politikern Naser Khader betecknar OIC:s nyhetsbrev som historiskt.

- Så vitt jag vet är det första gången man återger en så kontroversiell Muhammed-teckning i ett officiellt organ, säger han.

- Den här teckningen kommer ju att kränka de rättrogna muslimerna mer än de ursprungliga Muhammed-teckningarna. Om en kritisk arabisk tidning hade tryckt den, så skulle redaktören fått sparken och säkert blivit fängslad, tillägger han.

Illustrationen är densamma som publicerades på en Facebook-sida som den norska säkerhetstjänsten PST hade länkat till. Dagbladet publicerade senare bilden på sin förstasida.

Publiceringen ledde till omfattande protester i Norge. Det genomfördes en stor demonstration i Oslo. Närmare tusen muslimska taxiförare i Oslo lät bilarna stå i protest mot Dagbladets publicering.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix 32 km nordöst om Qom byggs en anläggning.

”Iran kan anfallas av Israel redan i år”

Spänningen fortsätter stiga. Risken att Israel attackerar Iran i år har ökat, menar Jan Hallenberg. ”Det är ett nervkrig”, säger Katarina Engberg.

Iran stoppar oljan till EU-länder. Och det med omedelbar verkan.

Krigshot får världen att hålla andan. Tröskeln för ett utbrott sänkt.

Foto: Scanpix

”28-åringen kan göra som Assange”

Kan motsätta sig överlämning. Det är oklart när mannen, som misstänks ha knivskurit en tioårig flicka i Göteborg, kommer till Sverige.

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva ha startat branden. Fler än 350 personer tros ha omkommit i den våldsamma fängelsebranden i Honduras.

Foto: Scanpix Tåget, av modellen "Flirt".

Norskt miljardtåg spårade ur

Under testkörning. Flera personer skadades, en allvarligt, när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.