Kärnkraftprotest i Finland

Publicerad 2011-08-20 10:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Finländsk polis har fört bort demonstranter som protesterar mot bygget av en tredje reaktor vid kärnkraftverket Olkiluoto i sydvästra Finland.

Aktivisterna försökte blockera vägar och infarter till anläggningen, bland annat genom att placera ut bråte. Aktionerna bröts upp och vägarna rensades av polis och räddningstjänst på lördagsmorgonen.

Reaktorbygget är kritiserat och demonstranter har tidigare utfört manifestationer i området.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 304 30 tweets 274 rekommendationer

Foto: Scanpix Aitikgruvan.

Full fart för gruvindustrin

Gamla gruvor återöppnas och nya projekteras. Den svenska gruvindustrin gör satsningar i bl a Svappavaara, Kiruna och Pajala.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.