Afghanistan

Karzais rival hoppar av valet

Publicerat 2009-10-31 05:43

Foto: Farzana Wahidy / AP Hamid Karzais utmanare Abdullah Abdullah kommer sannolikt att dra sig ur presidentvalets andra omgång.

Valsamtalen mellan Afghanistans president Hamid Karzai och hans motståndare Abdullah Abdullah har brutit samman. Abdullahs besked på söndagen går ut på att han bojkottar den avgörande valomgången den 7 november, uppger en oidentifierad västkälla enligt CNN.

Dela med andra:

Karzais tidigare utrikesminister Abdullah meddelar att han kommer att lämna ett besked under söndagen om valet. En källa som står de afghanska ledarna nära uppger för CNN att han kommer att hoppa av.

Liknande signaler har kommit från Ahmed Wali Massoud, rådgivare till Abdullah Abdullah, som sagt till BBC att det inte varit troligt att Abdullah skulle delta i en andra valomgång.

- Faktum kvarstår att valfuskets infrastruktur är kvar. Nästan 1,5 miljoner röster riggades. Inget har förändrats, sade han.

De två har de senaste dagarna förhandlat om förutsättningarna för den andra valomgången. Den har kommit till sedan en granskning visade att det förekom omfattande valfusk till Karzais favör.

Efter att röstfusket utretts och en fjärdedel av rösterna förkastats sjönk Karzais röstetal under den gräns på hälften-plus-en av rösterna som krävs för att bli president utan en andra valomgång.

Abdullah har tidigare utlyst lördagen till deadline för ett antal villkor för att han skulle ställa upp i en andra valomgång, enligt BBC. Där ingår stängningen av flera vallokaler och att Azizullah Lodin, både chef för valmyndigheten och en tidigare rådgivare till Karzai, skulle avskedas, krav som avfärdats.

Valkommissionen har tillkännagett att ännu fler vallokaler, totalt 6322, ska hållas öppna i en andra valomgång. Det är i direkt strid med rekommendationen från valgranskarna om att istället minska antalet lokaler från 6000 till 5800 för att dessa lättare ska kunna övervakas av observatörer, rapporterar BBC.

Abdullah har tidigare deklarerat att det inte skulle bli fråga om någon samregering om han förlorar. Han fick i den första valomgången runt 30 procent av rösterna.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Nyheter från Världen

Slutspurt inför vårdreformen

Snabbanalys. ”Om förslaget faller försvagas Obamas presidentskap allvarligt”, skriver DN:s USA-korrespondent Michael Winiarski. 21

”En andra Haitikatastrof är oundviklig” Foto: Jorge Saenz / AP

”En andra Haitikatastrof är oundviklig”

Trots utlovade miljarder och enorm hjälpinsats. Den annalkande regn- och orkansäsongen utgör stort hot, enligt hjälpsamordnare. 12

Den så kallade Kvartetten i möte på fredagen. Foto: AFP Den så kallade Kvartetten i möte på fredagen.

Fredssamtal kan återupptas

Kvartettens Moskvamöte. Överläggning mellan Hillary Clinton och Benjamin Netanyahu skapar hopp om indirekta fredssamtal inom några dagar. 88

Jämnt valresultat kan ge koalition

Det mesta pekar på ett regeringsskifte i Storbritannien. Men mer än så — valet i vår kan ändra hela det sätt landet styrs på. Läs artikeln

Sandstorm drabbar Peking

Pekingborna vaknade på lördagen upp till en stad insvept i sand. Myndigheterna utfärdade en varning och uppmanade invånarna i den kinesiska huvudstaden att hålla sig inomhus. Läs artikeln

Världen

Ny medlare i Mellanöstern

Skandalen nästan redan ett faktum. En ökänd figur träder in i världspolitiken.

Fotboll på Bagdads bakgator.

Fotboll på Bagdads bakgator. 12-årige Mohamed och flera av hans vänner skadades för livet under kriget.

Se videon som överraskar forskarna.

Se videon som överraskar forskarna. Mitt framför kameran dyker en levande varelse upp - 200 meter under Antarktis is.

”Reformrörelsens viktigaste symbol.”

”Reformrörelsens viktigaste symbol.” En hel värld såg Caspian Makans fästmö mördas under tumultet i Teheran.

Se bröllopet i Haitis ruiner.

Se bröllopet i Haitis ruiner. De gifte sig i förödelsen efter jordbävningen: "Vi lever - och kärleken lever."

Mysteriet är löst.

Mysteriet är löst. Forskare har äntligen svaret på gåtan kring Farao Tutankhamuns plötsliga död vid 19 års ålder.

Nyheter från Förstasidan

Karlstad utan vatten

100.000 människor drabbade efter två stora läckor. Oklart hur lång tid problemet tar att lösa. ”Det kan röra sig om timmar, dagar eller veckor.” 22

Camilla Lindberg inför väljarkontrakt

Camilla Lindberg inför väljarkontrakt

”Man ska inte kunna gömma sig bakom kollektivet.” Folkpartisten vill samla de riksdags- ledamöter som ogillar datalagringsdirektivet. 4

Första avtalet klart Foto: Fredrik Persson

Årets avtalsrörelse

Första avtalet klart

Arbetsgivare och tjänstemän inom industrin överens. Därmed visar fackföreningsrörelsen en splittring som inte setts på länge. 23

Motorsågsmassaker avvärjd

25-årig man greps natten till lördagen i Klippan. Motorsågen var igång medan mannen jagade människor och uttalade dödshot.

Östberg till hunddagis Foto: Anders Hellberg

Östberg till hunddagis

Slussas ut i frihet. Morddömda Annika Östberg har nyligen flyttats till ett rehabiliteringscenter i Nykvarn. 53

Recept

Läckra bröd med knopp

Briocher. Nattjästa briocherna passar både till frukost och helgfika. Ät dem nybakade med sylt och smör.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 8

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet

Rapace hyllas i USA.

Rapace hyllas i USA. Lovorden haglar över "Män som hatar kvinnor"-filmen efter USA-premiären. 42