Indiska parlamentsledamöters försök att samtala fram lugn i Kashmir möts med tveksamhet.
Flera separatistledare i det orosdrabbade området vägrade på måndagen att träffa den grupp på 37 parlamentsledamöter från olika partier som anlänt från New Delhi.
– Det är en fars att de kommer hit och säger att de ska undersöka situationen, när alla vet att oskyldiga dödas och utegångsförbuden har förvandlat stora delar av Kashmir till ett fängelse, sade Umar Farooq från paraplyorganisationen Hurriyet till AFP.
En av organisationens mest hårdnackade ledare, Syed Ali Gilani, tog emellertid senare emot fem av parlamentarikerna i det hus där han sitter i husarrest i sommarhuvudstaden Srinagar.
Indiska Kashmir har i tre månader skakats av oro och demonstrationer som dödat 106 civila och en polis. Senast dödades en 22-årig kvinna i staden Sopore i samband med demonstrationer i söndags.
De flesta av de döda har varit unga män eller tonåringar. Många befarar att oron ska leda till att det väpnade våldet tar fart på allvar igen.
”Pojkar som knuffas mot väggen kan komma att ta till vapen igen. Den generation som har vuxit upp mitt i en blodig konflikt är kapabel att förlänga konflikten i många decennier framöver”, skrev tidningen Greater Kashmir i sin webbutgåva.