Striderna i Libyen

AU: Khaddafi utanför förhandlingarna

Publicerad 2011-06-26 17:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Muammar Khaddafi kommer inte att vara med i Afrikanska unionens (AU) nästa omgång fredsförhandlingar i Libyen, säger organisationen. Samtidigt föreslår Khaddafi att landet håller val om hans framtid.

Ledarna för AU har under helgen haft möte i Sydafrika där de diskuterat ett sätt att få slut på konflikten. På söndagen skickade de ut en kommuniké att Khaddafi gått med på att inte delta i fredsförhandlingarna. Dokumentet klargjorde dock inte vem som ska representera den libyska regimen i hans ställe.

Rebellerna har hittills varit skeptiska till AU:s medling, inte minst eftersom Khaddafi varit en stark anhängare av unionen och bidragit med mycket pengar.

Khaddafi kom på söndagen också med ett eget utspel, som kan slå in en kil mellan Nato-länderna. Han vill ha en folkomröstning om ifall han ska lämna ifrån sig makten, och lovar enligt regeringstalesmannen Musa Ibrahim att respektera utfallet.

– Om det libyska folket beslutar att Khaddafi ska lämna så kommer han att lämna. Om folket bestämmer att han ska stanna så stannar han, säger regeringstalesmannen Musa Ibrahim enligt Reuters.

Förslaget är inte nytt, men kan få större genomslag än när det först presenterades tidigare i månaden. Den pågående insatsen kostar nämligen Nato-länderna flera miljarder dollar och har hittills inte lyckats avsätta Gaddafi. I stället har det uppstått interna slitningar sedan en bomb nyligen missade sitt mål och dödade flera civila i Tripoli.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 314 30 tweets 284 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan