Striderna i Libyen

Khaddafi: Låt Libyen brinna!

Uppdaterad 2011-09-01 23:35. Publicerad 2011-09-01 16:19

 
  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Strax efter klockan 16 på torsdagen svensk tid höll Muammar Khaddafi ett tal som riktades till det libyska folket. Enligt tevestationen Arrai i Syrien uppmanade Khaddafi alla stammar att fortsätta striden.

I talet, som sändes utan bild, sa Khaddafi också att stammarna vid hans födelsestad Sirte och vid Bani Walid, där många tror att Khaddafi nu gömmer sig, ”inte kan fås att ge upp” och att de är beväpnade. Han kallade också de rebellstyrkor som nu står emot honom för delade.

Trots att Muammar Khaddafi inte längre har makt över Libyen och trots att hans tidigare starka militär inte har kunnat stoppa rebellerna spelar han fortfarande på människors fruktan för honom.

”Låt det bli en lång strid och låt Libyen brinna”, sa Khaddafi också enligt Al-Jazira och tillade: "Fortsätt strida även om ni inte hör min röst".

Han sa även: "Vi ger inte upp, vi är inte kvinnor. Vi kommer att fortsätta strida".

Senare på torsdagen gjorde Khaddafi ett andra uttalande där han varnade för ett utdraget gerillakrig om utländska trupper skulle komma att stanna i landet, skriver Al-Jazira.

Det är ännu oklart var Muammar Khaddafi befinner sig. Först misstänkte rebellerna att han gömde sig i sitt starkt befästa högkvarter Bab Aziziya i Tripoli men sedan rebellerna tagit över högkvarteret troddes Khaddafi ha flytt till Sirte. Nu tror Libyens nationella övergångsråd att han kan befinna sig i Bani Walid 150 kilometer sydost om Tripoli.

Den arabiska tevestationen Arrai tv och dess systerstation Al Oruba, är båda baserade i Syrien och har blivit Muammar Khaddafis röst utåt sedan rebellerna tagit över den statliga teven i Libyen.

När den tidigare ledaren framträdde i ett radiosänt inslag i Al Oruba den 25 augusti uppmanade han sina anhängare att "rensa Tripoli från råttorna", alltså från rebellerna. Så sent som i går sa Khaddafis son Saif Islam att "segern var nära".

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 314 30 tweets 284 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan