Kina blockerar ordet "Egypten"

Uppdaterad 2011-01-31 18:00. Publicerad 2011-01-31 15:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kina har blockerat ordet "Egypten" från sökfunktioner på flera sajter för mikrobloggar — ett tecken på att regeringen oroar sig för att de egyptiska protesterna ska sprida sig till Kina.

Sökte man på måndagen på nyckelord kring protesterna fick man upp ett meddelande som sade att inga sökresultat hittades eller att de inte kunde visas i enlighet med bestämmelserna. Nyhetsbevakningen var sparsam och betonade behovet av att återställa ordningen.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 360 30 tweets 330 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan