Kina 2008

Kina blundar för protester

Publicerad 2008-04-07 13:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kina fördömer — men tonar också ned — protesterna mot landet i OS-facklans spår genom Europa. OS-basen Jacques Rogge manar till snabbt lugn i Tibet.

Från London spreds kaosbilder i söndags när demonstranter försökte störa den fackelstafett som under de närmaste veckorna passerar igenom en rad städer i världen, på väg till OS i Peking.

I Kina fick dock allmänheten se en applåderande brittisk premiärminister i stället, under rubriken "Varmt välkomnande i kallt London" i tidningen China Daily.

Enligt BBC:s korrespondent i Peking tycks de kinesiska myndigheterna ha bestämt sig för att försena och sedan tona ned protesterna.

Nyhetsbyrån Nya Kina väntade i sex timmar med att berätta om vad som hände i London. Nyhetsbyråns huvudtext innehöll sedan ingenting om demonstrationerna men poängterade att en av fackelbärarna, roddarlegenden Steven Redgrave, nyligen kritiserat att OS och politik kopplas ihop.

Protesterna placerades i en sidotext där det betonades hur få demonstranterna var, i jämförelse med de tiotusentals som jublade längs vägen.

- Det här är ett allvarligt brott mot den olympiska andan... Agerandet kommer säkert att väcka anstöt hos fredsälskande människor och är dömda att misslyckas, sade en talesman för arrangörskommittén till Nya Kina.

Internationella olympiska kommitténs ordförande Jacques Rogge tog direkt upp frågan när han på måndagen talade inför ett tredagarsmöte för nationella olympiska kommitté-ledare i Peking.

- Fackelstafetten har utsatts för angrepp. Vi är alla väldigt oroade över den nuvarande internationella situationen. Händelserna i Tibet har utlöst en våg av protester bland regeringar, massmedia och organisationer. IOK har uttryckt sin oro och ber om en snabb och fredlig lösning av Tibet-frågan. Våld är aldrig förenligt med värderingarna för fackelstafetten eller de olympiska spelen, konstaterade Rogge, enligt internationella nyhetsbyråer.

Någon bojkott av Peking-spelen tror han inte på.

- Några politiker har lekt med tanken om en bojkott. Men i dag finns inga planer på en generell bojkott. Lyckligtvis har allmänheten förstått att en bojkott inte hjälper utan enbart straffar de aktiva idrottarna, sade IOK:s ordförande.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 365 30 tweets 335 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan