Kina hotar Obama

Uppdaterad 2010-02-02 06:52. Publicerad 2010-02-02 06:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kina varnar USA:s president Barack Obama för att träffa Dalai lama och säger att det skulle hota de kinesisk-amerikanska kontakterna.

Dalai lama planerar att besöka USA i februari.

Ett sådant möte skulle "allvarligt undergräva den politiska grunden för de kinesisk-amerikanska relationerna", säger den tjänsteman som handhar etniska och religiösa frågor i det kinesisk kommunistpartiet.

– Om den amerikanske ledaren väljer att träffa Dalai lama vid det här tillfället, hotar det förvisso förtroendet och samarbetet mellan Kina och USA, sade han till journalister på tisdagen.

Dalai lama väntas resa till Washington när han kommer till USA, men ingenting är hittills sagt om ett möte med Obama.

Den kinesiska varningen till Obama kom efter de första förhandlingarna på mer än ett år mellan Kina och företrädare för den tibetanske andlige ledaren Dalai lama.

Peking sade att inga framsteg gjorts i helgens överläggningar och att de båda sidorna var "markant oeniga" om Tibets framtid.

Mötet i Peking var det första sedan i november 2008, då tibetanerna lämnade över en skrivelse där de vidhöll att självstyre för den buddhistiska bergsenklaven helt stämmer överens med Kinas författning.

Peking svarade då att man inte ämnar frångå på sin hållning att Tibet är en integrerad del av Kina.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 365 30 tweets 335 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan