Kinas soldater förbjuds att blogga

Uppdaterad 2010-06-26 14:45. Publicerad 2010-06-26 11:52

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kina förbjuder sina 2,3 miljoner soldater att skapa egna webbsidor eller skriva bloggar på internet. Regeln är det senaste försöket att kringskära möjligheterna att utnyttja internet i landet.

- Internet är komplicerat och vi måste vara på vår vakt för de fällor som en uppkoppling kan innebära, sade Wan Long vid Folkets befrielsearmés politiska avdelning enligt nyhetsbyrån Nya Kina. Wan konstaterade att regeln gäller även för soldaters privata hemsidor eller bloggar.

Regeln för världens största armé i antal soldater började gälla 15 juni. Tidigare denna månad har regeringen hänvisat till nationell säkerhet när den hävdar sin rätt att censurera de 400 miljoner internetanvändarna i Kina.

De omfattande systemen som gör det möjligt att censurera internet — "den stora brandmuren" — har mött internationell kritik. Bolaget Google beslutade att stänga sin sökmotor i Kina på grund av censurreglerna.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 427 37 tweets 390 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan