peking.
Kinesiska statstjänstemän kan snart komma att förbjudas dricka alkohol till lunch under arbetsdagar. Förslaget skrevs under av 28 högt uppsatta politiker innan den årliga folkkongressen tog slut i Peking.
Därmed kan en av den civila förvaltningens paradgrenar i Kina snart ha gått i graven.
Ledare och tjänstemän, höga som låga, har sett det som en rättighet i tjänsten att titt som tätt få äta överdådiga gratisluncher som sköljs ned med Maotai och andra spritsorter.
Redan tidigare har högsta ledningen manat till måttlighet. Mest för att pengar ska sparas och för att de dignande borden inte ska reta allmänheten. Den irriteras sedan länge av hur lokala politiker skor sig själva.
Chen Shiqiang, en av medlemmarna i landets högsta politiskt rådgivande organ, tror att ett alkoholförbud skulle förbättra den allmänna bilden av statstjänstemän och förebygga korruption. Det skulle av allt att döma även öka tjänstemännens arbetsinsatser på eftermiddagarna.
Om förbudet genomförs i hela Kina skulle landet kunna spara motsvarande 130 miljarder kronor om året, argumenterar idékläckaren. På nära håll har han själv sett hur ett försök med spritförbud fungerat i centrala Kina under två år.
I staden Xinyang i provinsen Henan utsågs grupper som fick i uppgift att patrullera restauranger och myndighetsbyggnader. De installerade videoövervakning och hade rätt att när som helst under lunch och eftermiddag alkotesta statstjänstemän. Den som bröt mot alkoholregeln skulle få sparken.
Under det första året straffades 269 tjänstemän för att ha brutit mot förbudet. Däremot är det oklart om de avskedats eller klarat sig undan med lindrigare straff.
Det är heller inte känt vad dessa anställda i den civila förvaltningen anser om förslaget med torrläggning under arbetsveckan. Allmänheten i staden uppges hur som helst ha gjort tummen upp. Och hälsan hos statstjänstemännen rapporteras vara förbättrad.
Xinyangs restaurangägare är inte lika glada. Intäkterna från luncherna har minskat med 70 procent, rapporterar statliga medier.