Klimatet

Kjærsgaard ordnar antiklimatmöte

Publicerad 2009-09-20 23:55

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Samtidigt med klimattoppmötet i Köpenhamn i december ska Dansk folkeparti arrangera ett alternativt toppmöte för klimatskeptiker. Det beslöt partiet vid sitt årsmöte i helgen.

– Vi är inga jublande fans till regeringens stora klimatkonferens, sade partiledaren Pia Kjærsgaard i sitt inledningstal. Det är bättre att använda alla dessa pengar till att förhindra klimatets skadeverkningar än att anta resolutioner mot att klimatet gör som klimatet vill.

– Eftersom det är fler som dör av kyla än av värme vore det kanske bättre att göra något åt det än att göra en tusenårsplan för att sänka temperaturen med ingenting, var Pia Kjærsgaards kommentar till klimatmötets mål att sänka koldioxidutsläppen så att jordens temperatur inte ska höjas med mer än högst två grader.

De två regeringspartierna Konservative och Venstre har majoritet i folketinget genom stödet från Dansk folkeparti. I de kommande förhandlingarna med regeringen om budgeten ska Dansk folkeparti kräva att statsbidraget till Björn Lomborgs Copenhagen Consensus fördubblas till 15 miljoner kronor under tre år. Han är en av de mer välkända klimatskeptikerna.

– Vår roll i klimatfrågan är densamma som i utlänningsfrågan. Vi ställer de frågor som många vanliga människor går och funderar på, säger Kristian Thulesen Dahl, gruppordförande för Dansk folkeparti.

– Vi tror inte att alla klimatföränd­ringar är orsakade av människan.

Socialdemokraterna är bestörta över Dansk folkepartis utspel.

– Det är otroligt illa att regeringens stödparti, två månader före klimatmötet, undergräver hela det avtal som vi ska försöka få hela världen att ingå, säger Mette Gjerskov, partiets talesperson i klimatfrågor, till tidningen Politiken.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: Scanpix

Pass förlängs – fler piloter kan somna

Lagförslag från EU. Svensk pilotförening varnar.

Ryanairs piloter: Säkerheten kan inte garanteras.

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.

Foto: Robert F. Bukaty / AP

Mitt Romney segrare i Maine

Vann republikanernas ”skönhetstävling”. Maine betraktas inom partiet som "Mitt Romney-land". Den tidigare guvernören fick 39 procent.

Så väljs USA:s president. Läs om primärvalen, pengarna och svängstaterna.

Så styrs USA. Läs allt om presidenten, kongressen och högsta domstolen.

Webb-TV

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Final i Globen nästa. DN.se:s direktrapportering.

Underdog och barnfavorit till final. Webb-tv med segerjublet.

Hanna Fahl festivalbloggar. I vimlet och minglet i Göteborg.