Kongolesisk krigsherre riskerar 30 år i fängelse

Publicerad 2009-01-27 10:54

Thomas Lubanga talar till bybor nära kongolesiska Bunia 2003.

Antony Njuguna/Reuters Thomas Lubanga talar till bybor nära kongolesiska Bunia 2003.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

JOHANNESBURG. En kongolesisk krigsherre förklarade sig oskyldig när han på måndagen blev den förste någonsin att ställas inför rätta av Internationella brottmålsdomstolen, ICC, i Haag. Thomas Lubanga är åtalad för att ha rekryterat barnsoldater.

Den 48-årige Thomas Lubanga var klädd i mörk kostym och röd slips när rättegången mot honom inleddes i Haag på måndagen. Många av de 93 offer som deltar på åklagarens sida i denna historiska rättegång känner honom sannolikt bättre i kamouflagemönstrad uniform från tiden då han ledde FPLC-milisen i Ituri-provinsen i nordöstra Demokratiska republiken Kongo, DRK, i början av 2000-talet.

- Lubangas milis rekryterade, tränade och utnyttjade hundratals barn till att döda, plundra och våldta, sade åklagaren Luis Moreno-Ocampo i ett anförande på rättegångens inledande dag.

- Dessa barn lider fortfarande av konsekvenserna av Lubangas brott. De kan inte glömma vad de fick genomlida, vad de såg, vad de gjorde. De var nio, elva, tretton år gamla, tillade han.

Rättegången mot Lubanga är den första någonsin för ICC, världens enda permanenta domstol för krigsförbrytelser, brott mot mänskligheten och folkmord. Lubanga åtalas för att ha antagit, rekryterat och utnyttjat barn under 15 år vid en rad tillfällen under en konflikt i Ituri-provinsen från juli 2002 till slutet av 2003.

Många av barnen kidnappades enligt åklagaren av milisen, tränades sedan upp i särskilda läger och skickades ut i strid.

"Under striderna använde barnen enligt uppgift sina vapen, vissa var enligt uppgift tvungna att mörda, och många rekryter, även sådana under 15 år ålder, förlorade sina liv i striderna", enligt åklagarsidan.

ICC utfärdade en arresteringsorder för Lubanga i februari 2006, och han utlämnades av de kongolesiska myndigheterna till Haag en dryg månad senare.

Många hoppas att rättegången mot Lubanga ska verka som avskräckande exempel för andra militära ledare i olika konfliktområden, men frågan är om det lyckas. I samband med åtalet mot Lubanga utfärdade ICC också en arresteringsorder mot Bosco Ntaganda, som nyligen hoppade av Laurent Nkundas CNDP för att slåss tillsammans med kongolesiska armén och rwandiska trupper mot en lokal hutumilis i provinsen Nord-Kivu.

Ntaganda var en av Lubangas högsta befäl under konflikten i Ituri-provinsen, men medan hans före detta chef har flera månaders rättegång framför sig och riskerar upp till 30 år i fängelse om han fälls, så rör sig Ntaganda enligt uppgift i dag fritt i staden Goma i östra Kongo. De kongolesiska myndigheterna tycks inte ha något intresse att utlämna även honom i nuläget.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.