Hugo Chávez Venezuela
Kongresslag stärker Hugo Chávez
Publicerat 2009-08-01 06:23
Foto: Juan Karita / AP
Venezuelas kontroversielle president Hugo Chávez tar nya tag för att tysta kritiker och gör allt som står i hans makt för att stoppa oppositionen.
DN Teman i artikeln
Hugo Chávez Venezuela
- Nyheter
- Ny vicepresident i Venezuela
- Tonåring dödad i demonstration
- Venezuelas vicepresident avgick
- Barbie får Venezuelas president att se rött
- Chávez tar kontroll över banker
- Chávez möblerar om i regeringen
- Ryssland lånar Chávez till vapenköp
President Chávez och hans styrande Socialistparti har valt att bekämpa oppositionen på två fronter: i kongressen samt genom att beordra misshagliga etermedier att sluta sända.
Kongressen, där presidentens anhängare har majoritet, har röstat igenom en lag som gör det möjligt att rita om gränserna för landets valdistrikt. Därmed skulle distrikt där Chávez har starkt stöd få ökat inflytande i den lagstiftande församlingen.
Anledningen skulle vara att den nuvarande mandatfördelningen inte speglar en ny verklighet i Venezuela, där politiska gräsrotsrörelser har vuxit sig starka. Anhängare till lagen anser även att områden där urbefolkningen utgör en betydande del är underrepresenterade i kongressen.
Men kritiker anser att det är ett illa maskerat försök att stoppa oppositionen och partier som ifrågasätter Chávez och Socialistpartiet.
Vid lokalvalet i höstas blev Hugo Chávez parti klart störst, men oppositionen gjorde överraskande bra ifrån sig.
Venezuelas regering har samtidigt gett order om att 34 radiostationer runt om i landet ska stängas.
Stängningen är regeringens senaste försök att tygla landets medier.
- Sändningarna måste upphöra så snart stationerna tagit emot ordern, sade Diodado Cabello, minister för offentlig verksamhet och chef för kontrollmyndigheten Conatel.
Orsaken till stängningen var att radiostationerna inte uppfyllt kraven för sändningstillstånd. Fler stängningar kan bli aktuella, sade han.
Conatel inledde förra månaden en översyn av radiostationerna. Venezuela har runt 240 radiostationer som i likhet med övriga medier har utsatts för påtryckningar under Chávez tid vid makten. Chávez har anklagats av Human Rights Watch för censur och maktmissbruk.
Den populistiske vänsterpresidentens anhängare har hävdat att åtgärder som begränsar sändningsrättigheter för radio och tv kommer att leda till en "demokratisering" av medierna, som har kontrollerats av en handfull ägare.
Presidenten sade nyligen att regeringen håller på att ta fram åtta nya lagar eller reformer som rör medierna. Bland annat ska man definiera en rad "mediebrott" som kan straffas med fängelse.
Human Rights Watch menar att åtgärderna kommer att begränsa möjligheterna för dem som är kritiska mot regeringen att uttrycka sina åsikter och allvarligt skada yttrandefriheten i Venezuela.
Läs mer: Chávez segrade i folkomröstning
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.











