”Kontrollerna är bra. Reglerna måste vara lika för alla. Den som inte betalar sin skatt eller använder svart arbetskraft konkurrerar på ett oärligt sätt.”
Alfredo Zini är ägare till restaurangen Al Tronco i Milano, en av de 230 lokaler som kontrollerades vid en razzia som skatteverket genomförde en lördagskväll i Milano. Zini är vice ordförande i restaurangernas branschförening Fipe, som helt stöttar kontrollerna.
– Om inte skatterna hela tiden skall höjas så krävs det att merparten av italienarna betalar sin skatt, säger han till DN.
Kontrollerna är inga rena stickprov. Skatteverkets personal som är civilklädd slår till mot lokaler som redan är under observation. Efter att de har presenterat sig stannar de kvar hela kvällen och kontrollerar. Omsättningen skjuter i höjden likt ett mirakel. Lördagskvällens slutresultat jämförs med bokföringen en vecka tidigare.
I Milano steg omsättningen i genomsnitt med 44 procent, men i enstaka lokaler med 200 procent. Vid kontroller kring nyår på den lyxiga vintersportorten Cortina d’Ampezzo steg omsättningen med hela 400 procent.
Samtidigt stoppades ägare till en rad lyxbilar, där bilregister omedelbart samkördes mot deklarerad inkomst.
Landets skattemoral är körd i botten. Chefen för det italienska skatteverket Attilio Befera gör i en intervju i italienska Repubblica en direkt koppling mellan fenomenet och Silvio Berlusconis regeringsår. Befera refererar till olyckliga utspel från Berlusconi som ”om staten begär 50 procent av det jag tjänar så uppfattar jag det som lagligt att inte betala”.
Hittills har bara Norditalien drabbats av de nya offensiva skatterazziorna. Men Attilio Befera, som åtnjuter regeringen Mario Montis fulla stöd, har lovat att kontrollerna ska fortsätta.
I Rom och södern troligen inte förrän i vår och sommar då det är fullt med turister och besökare.