Romernas situation i Europa

Kouchner ledsen över utvisningar

Publicerad 2010-08-30 10:16

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Frankrikes utrikesminister Bernard Kouchner har övervägt att avgå med anledning av de massutvisningar av romer som president Nicolas Sarkozy drivit igenom.

- Jag är inte glad över det som har hänt. Jag har arbetat för romerna i 25 år. Med vad kan jag göra för att förbättra situationen? Avgå? Jag har funderat på det, sade Kouchner till radiokanalen RTL på måndagen.

Kouchner, som överraskande tackade ja till en ministerpost i den franska högerregeringen 2007, trots att han tidigare har varit minister i franska vänsterregeringar, har dock bestämt sig för att stanna kvar för att på så vis fortsätta arbeta för romernas rättigheter.

- Det är viktigt att stanna. Att avgå vore att överge sin post och att bara acceptera det som har hänt.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 18 11 tweets 7 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 6 6 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP/AFP

Resultat klart: De går vidare

Egyptiska presidentvalet. Shafiq och Mursi möts i en andra valomgång. Valdeltagandet i den första var 46 procent.

Foto: Scanpix

Var ska du bo när du blir gammal?

Brist på bostäder för äldre. Särskilda boenden för äldre minskar, till exempel i servicehus, gruppboenden och sjukhem. Samtidigt blir de äldre allt fler.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 11 0 tweets 11 rekommendationer