En tibetansk miljöaktivist har dömts till 15 års fängelse för ett brott som ska ha begåtts 1998.
42-årige Karma Samdrup, som är konstsamlare, dömdes av en domstol i provinsen Xinjiang för gravplundring.
Enligt åtalet ska han ha uppmanat tjuvar att stjäla gravföremål och likdelar. Åtalet, som först lades ned för flera år sedan, återupptogs av kinesiska åklagare. Men både Karma Samdrups advokat och människorättsorganisationen Human Rights Watch (HRW) kritiserar domen.
- Han säger att han är oskyldig och att polisen i Xinjiang har utnyttjat falsk bevisföring, torterat honom samt inte tillhandahållit en översättare vid rättegången, säger advokaten Pu Zhiqiang.
- Tibetaner rör varken kistor eller lik, de förespråkar begravningar ovan jord eller i vatten — men inte i jord. Dessutom är det tabu att röra gravar.
Enligt HRW beror åtalet och rättegången mot Karma Samdrup på att han har försökt förmå myndigheterna att släppa hans två bröder som öppet kritiserat misstänkta miljöbrott i Tibet. HRW varnar för att "framstående tibetanska kulturpersonligheter grips och åtalas på grund av politiska motiv".