Kroatien och Albanien blev på onsdagen formellt medlemmar av försvarsalliansen Nato, när deras ambassadörer i Washington överlämnade ländernas inträdesdokument till USA:s regering.
- Detta är välkomna nyheter, sade Natotalesmannen James Appathurai i Bryssel.
- Albanien och Kroatien har arbetat mycket hårt för att uppfylla alliansens krav på demokrati och militär status, sade han.
I praktiken inleder de båda länderna på Balkan sin medverkan i Nato på fredagen, när deras presidenter deltar i Natos toppmöte.
Deras anslutning till alliansen blev möjlig sedan Slovenien som sista medlemsland gett sitt godkännande. Slovenien gav klartecken åt Albanien den 3 mars och för Kroatien så sent som i måndags. Slovenien och Kroatien är indragna i en gränstvist som har förhalat de kroatiska medlemsförhandlingarna med EU.
Nu har Nato 28 medlemmar.