Konflikten Ryssland-Georgien

Kuba ger Ryssland sitt stöd

Publicerat 2008-08-11 09:06

Kubas president Raúl Castro gav sent på söndagskvällen sitt fulla stöd till Ryssland i den pågående konflikten i Georgien.

- Det är inte sant att Georgien bara försvarar sitt nationella oberoende. Det var Georgien som i maskopi med USA gav sina styrkor order att anfalla och försöka ockupera Sydossetiens huvudstad, sade Raúl Castro, enligt den spanska nyhetsbyrån EFE.

- Rysslands krav på ett tillbakadragande av invasionsstyrkorna är rättfärdigat och vår regeringen stödjer det, sade han.

De senaste veckorna har en rad tecken kommit som tyder på ett närmande mellan de forna allierade Ryssland och Kuba. Strax före krigsutbrottet sade Vladimir Putin att det var önskvärt att återupprätta de goda relationer som rådde mellan länderna under det kalla kriget.

Enligt obekräftade uppgifter i rysk press har den ryska militärledningen långt gångna planer på att använda Kuba som mellanlandningsbas för sitt långdistansflyg.

Läs mer: EU stöter på rysk patrull i Georgien

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen.

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 136

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 8

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Mord i Rotebro

Man hittad död under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 8

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 8

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 20

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 72