Kubas högsta domstol omvandlade på tisdagen dödsstraffet för en morddömd regeringsmotståndare till 30 års fängelse. Senast någon avrättades i Kuba var för sju år sedan.
Den 40-årige Humberto Real var den siste dödsdömde som väntat på avrättning på Kuba, uppger den kubanska människorättsorganisationen CCDHRN. Han ingick i en grupp på sju regimkritiska aktivister som tog sig till Kuba från Florida 1994 i syfte att upprätta en gerillabas i Escambraybergen, enligt den regeringstrogna webbsajten Cubadebate. Alla sju greps inom kort. Real dömdes 1996 till döden för att ha mördat en vakt och för "handlingar som hotar statens säkerhet".
Kuba har på senare år börjat överge dödsstraffet. Senaste gången någon avrättades var 2003. Då arkebuserades tre personer som kapat en båt med 50 personer ombord och tvingat besättningen att föra dem till Florida. 2008 lät president Raul Castro omvandla dödsdomarna mot ett 30-tal personer till fängelsestraff.
Han påpekade dock att det inte innebär att Kuba slutar tillämpa dödsstraff.
– Vi kan inte avhända oss det vapnet inför en fiende (USA) som inte slutar att trakassera och attackera oss, sade presidenten.