Ländernas klimatmål räcker inte

Publicerad 2010-02-02 14:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Länder som står för nära 80 procent av världens utsläpp har nu anmält till FN hur de tänker bidra till att bromsa uppvärmningen. Men enligt FN-källor räcker det inte för att nå 2-gradersmålet.

FN-mötet i Köpenhamn i december resulterade i en urvattnad överenskommelse som var en besvikelse för de flesta. I stället för bindande åtaganden, uppmanades länderna att i en bilaga registrera vilka frivilliga åtaganden man tänker göra.

Deadline har nu passerat och hittills har 55 länder hörsammat uppmaningen. Bland dem finns de två jättarna Kina och USA, liksom de 27 EU-länderna. Totalt står de anmälda länderna för 78 procent av världens utsläpp av växthusgaser. Fler länder kommer troligen att ansluta.

De målsättningar som redovisas innehåller inga överraskningar, siffrorna är i huvudsak kända sedan tidigare.

Enligt bedömningar från flera håll, bland andra FN-chefens klimatrådgivare Janos Pasztor, räcker inte de redovisade utsläppsmålen om den globala uppvärmningen ska stanna vid 2 grader jämfört med förindustriell nivå. Tvågradersmålet finns med i överenskommelsen från Köpenhamn.

Nästa klimatmöte i FN:s regi sker på tjänstemannanivå i den tyska staden Bonn i juni. Nästa gång en eventuell politisk lösning blir möjlig är på FN-mötet i Mexiko i december.

Dokument: Länderna som anmält sina mål till Köpenhamnsöverenskommelsen (UNFCCC)

Bakgrund: Klimatmötet i Köpenhamn - resultat och misslyckanden punkt för punkt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 19 11 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer.

Foto: Scanpix

Var ska du bo när du blir gammal?

Brist på bostäder för äldre. Särskilda boenden för äldre minskar, till exempel i servicehus, gruppboenden och sjukhem. Samtidigt blir de äldre allt fler. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 26 10 tweets 16 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 6 6 tweets 0 rekommendationer