Lärarfack vill stoppa sajten Youtube

Publicerad 2007-08-01 16:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En brittisk lärarfackförening vill stänga internetsajten Youtube för att den använts till att mobba lärare och elever.

Lärarfacket, Professional Association of Teachers (PAT) stödde vid sin årliga konferens en motion som uttrycker oro över det växande antalet forum där studenter kan trakassera sina skolkamrater och lärare.

- Ingenstans går man säker från cyber-mobbning, sade Kari Paterson, som skrivit motionen.

En talesman för Youtube, den populära sajten med videoklipp, säger att en majoritet av användarna är ansvarsfulla och den används av miljoner människor på ett positivt sätt.

- Den används också av organisationer som Greenpeace och miljöorganisationen Friends of the Earth för att nå människor i vitt skilda viktiga frågor. Tråkigt nog, som vid varje form av kommunikation, finns det en minoritet som bryter mot reglerna.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Scanpix

”Tre Kronor måste göra fler skitmål”

Tre Kronor har fått ett perfekt avstamp inför VM på hemmaplan. Men DN:s Sven Gustavsson efterlyser fler snipers i det svenska laget. NHL-lotteriet styr.

Sju barn döda i ukrainsk brand

Sju barn i åldrarna 2 till 14 år omkom i en brand. Mamma förd till sjukhus.