Gisslan i Afghanistan

Lättnad i Sydkorea sedan talibanerna frigav gisslan

Publicerad 2007-08-30 00:50

De tre förs bort i en Röda kors-buss.

AP Photo/Musadeq Sadeq De tre förs bort i en Röda kors-buss.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Peking. Talibangerillan i Afghanistan frigav på onsdagen tolv av de 19 sydkoreaner som suttit gisslan i sex veckor. Övriga sju ska släppas i morgon.

Familjemedlemmar och släktingar till nitton sydkoreaner, som suttit som talibangerillans gisslan i sex veckor, grät tårar av lättnad när dramat på onsdagen uppenbarligen var över.

Tolv ur gisslan släpptes under onsdagen, resterande sju väntas vara fria inom kort.

Den 41 dagar långa krisen inleddes den 19 juli när 23 kristna hjälparbetare kidnappades då de färdades med buss mellan huvudstaden Kabul och Kandahar i Afghanistan.

Gisslantagningen har sedan dess hållit Sydkorea i ett krampaktigt grepp. Två män ur gruppen avrättades av talibanerna.

Två kvinnor ur gisslan släpptes den 13 augusti, men det var först på onsdagen som nationen kollektivt kunde andas ut.

Iklädda huvudbonader och till synes gråtande möttes de kristna hjälparbetarna av fordon som tillhörde Internationella rödakorskommittén. De såg ut att vara oskadda.

Hela landet känner lättnad, sa den sydkoreanske presidenten Roh Moo Hyun via en talesman.

- Jag skulle vilja dansa, förklarade Cho Myung Ho, mor till 28-åriga Lee Joo Yeon i gisslan, för journalister i Seoul.

Samtidigt uttrycktes i Sydkorea sorg över att den glada nyheten inte kunde delas med de två män ur gisslan som dödades av kidnapparna redan efter några dagars fångenskap.

Talibanerna begärde från början att talibanska fångar i afghanska fängelser skulle utväxlas mot personer ur den sydkoreanska gisslan.

Det försatte den afghanska rege­ringen i en svår sits. Den vägrade, men situationen skapade fruktan bland utlänningar i Afghanistan.

Sydkoreanerna är inte de enda utlänningar som kidnappats på sistone. Talibanerna misstänktes ha utarbetat en ny strategisk plan där det ingick att kidnappa utlänningar.

Onsdagens frigivning kommer efter att en överenskommelse slutits mellan talibanerna och den sydkoreanska regeringen i tisdags.

Som motprestation för den släppta gisslan har Sydkorea lovat att dra tillbaka 200 soldater som varit stationerade i Afghanistan som sjukvårdare och ingenjörer vid årsskiftet.

Det var något Sydkorea hade planerat att göra redan före gisslandramat. Landet ska även förbjuda kristen missionsverksamhet i Afghanistan.

Enligt bedömare verkar överenskommelsen inte ha kostat Sydkorea särskilt mycket i eftergifter. Men båda parter förnekade att något hemligt avtal skulle ha slutits som innebar att Sydkorea betalat en lösensumma.

Senare var en talesman för den sydkoreanske presidenten inte lika kategorisk och sa att landet "gjort vad som behövdes".

Om det var pengar eller annat som till slut fick talibangerillan att släppa gisslan kommer att diskuteras ihärdigt.

I ett annat uttalande från presidentens talesman sades att talibanerna slutligen troligen insett att en fångutväxling med talibaner inom Afghanistan låg utanför Sydkoreas inflytande.

- Det verkade också som om talibanerna kände att det blev problem med att hålla så många som 19 personer som gisslan under så lång tid, sa talesmannen, enligt internationella nyhetsbyråer.

Andra har pekat på det faktum att det i den afghanska kulturen allmänt rynkas på pannan åt att hålla kvinnor som gisslan.

Talibanerna kan ha fattat beslutet att släppa den till stora delen kvinnliga sydkoreanska gisslan eftersom fortsatt fångenskap riskerade att kasta dåligt ljus över dem.

Efter frisläppandet sa den sydkoreanska ambassaden i Kabul att de frigivna ska flygas hem till Sydkorea så snabbt som möjligt.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Två personer döda efter lägenhetsbråk

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Foto: AP Rök stiger upp från Homs centrum.

Sms blockas av irländsk teknik

Den syriska regimen använder teknik från Irland för att blockera sms till stöd för upproret. Hjälper styret att kväsa oppositionen.

Foto: All over press

”Kvinnor och män ska ha lika rättigheter”

”Det finns gott om utrymme för både kvinno- och mansfrågor, och inte sällan är de sammanflätade.” Pelle Billing svarar Maria Sveland.

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig själv.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Foto: AP

Tsunamispillror når fram till USA:s kust

Mänskliga kvarlevor och bilar. En flytande ö av skräp från tsunamin i Japan, stor som Kalifornien, närmar sig Nordamerikas västkust.